سوال اول؛ صافکاری چیست!؟ صافکاری ماشین به فرایندی میگویند که در آن سعی بر این می‌شود که نقاط یا قطعات آسیب دیده توسط مجموعه اعمال صافکاری ترمیم شوند. صافکاری هم مانند خیلی از امور دیگر اصول خود را دارد و برای داشتن یک صافکاری خوب بر روی بدنه خودرو نیاز به یک صافکار خبره است.
همه ما میدانیم که حادثه خبر نمی‌کند! تقریبا برای خیلی از ما اتفاق افتاده که خودرویمان به صافکاری نیاز داشته باشد؛ ولی دقیقا چه وقت به صافکاری نیاز داریم و یک صافکاری خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ امروز میخواهیم در این مقاله به این پرسش ها پاسخ بدهیم و صافکاری و صافکار خوب را بیشتر بشناسیم.

همیشه هم به صافکاری نیاز نداریم!

صافکاری در واقع امری است که در مواقع برخورد بدنه با جسم دیگر مورد نیاز میشود. خیلی وقت ها در جریان یک حادثه ممکن است خودرو دچار خط و خش و یا حتی پریدگی رنگ روی قسمت فلزی بدنه شود؛که یک پولیش کار حرفه‌ای با یک دستگاه پولیش میتواند بدنه خودرو شما را مانند روز اول تمیز و نو کند و نیازی به صافکاری ندارد.

صافکاری را بیشتر بشناسیم!

اول ایمنی! صافکاری و نقاشی میتواند یک امر خیلی خطرناک باشد!
عوامل زیان آور زیادی در عمل صافکاری و نقاشی وجود دارد مانند عوامل شیمیایی ، فیزیکی ، ارگونومیک و… به همین خاطر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت نیاز به صافکاری،ترجیها به یک صافکار آگاه و خوب مراجعه کنید.
طراحان خودرو با توجه به آیرودینامیک و ایمنی خودرو،بدنه اتومبیل را با یک الی سه لایه ورق فلزی طراحی میکنند؛پس با این حساب،‌ بستگی به شدت ضربه و نقطه آسیب دیده عمل صافکاری متفاوت است.

فرایند صافکاری و نقاشی میتواند بستگی به نوع و شدت ضربه متفاوت باشد؛صافکار میتواند قطعات را جدا کند و سپس صافکاری کند و یا میتواند به صورت یک پارچه بدنه خودرو را صافکاری کند.معمولا در حوادثی که شدت ضربه بالا بوده است صافکار به ناچار میبایست قطعات را جدا کند تا هم عمل صافکاری را با دقت بیشتر و کیفیت بهتری انجام دهد هم نگاهی کلی به زیر ساخت قطعه داشته باشد تا بتواند سریعتر آن را تعمیر و یا تعویض کند.

صافکاری با رنگ یا صافکاری بی رنگ!؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم،نسبت به نوع و شدت ضربه در حادثه، صافکار تصمیم میگیرد با قطعه و یا لایه آسیب دیده چه کند.
گاهی اوقات ضربه به شکلی بوده؛ که نیازی به جایگزینی رنگ روی بدنه نیست و یک صافکار با مهارت میتواند قسمت ضربه دیده را بدون رنگ صافکاری کند.‌ این کار نیاز به مهارت و دانش بالا دارد و یک صافکار خوب و آگاه میتواند یک صافکاری بدون رنگ را انجام بدهد.

و اما صافکاری با استفاده از رنگ؛ گاهی اوقات در حادثه، ضربه به صورتی روی بدنه خودرو اثر گذاشته که یا مستقیم رنگ خودرو را از بین برده و یا به دلیل ضربات چکش و اعمال نیرو صافکار رنگ قسمت آسیب دیده از بین میرود؛ در این حالت صافکار باید از رنگ بستر در صافکاری استفاده کند و یا با استفاده از پولیش و لیسه قسمت آسیب دیده را صافکاری کند.

باید در نظر داشته باشیم خیلی اوقات صافکاری نمیتواند گزینه مناسبی برای ما باشد. و برای داشتن یک نتیجه خوب؛ بهتر است قطعه توسط صافکار یا فرد آگاه به این امور تعویض گردد.

در آخر ما به شما پیشنهاد میکنیم در صورت نیاز به صافکاری و نقاشی، حتما به یک صافکار و نقاش متخصص و ماهر مراجعه کنید؛ زیرا در صورت انجام نادرست عمل صافکاری،ممکن است آسیب جدی به قطعه و رنگ اتومبیل وارد شود و یا ظاهر خودرو را به شکلی نادرست تغییر دهد.

در انتها تیم تخصصی شرکت لوکاپرو با بهره گیری از افراد متخصص و با استفاده از بهترین ابزارها این آمادگی را دارد تا به شما مشتریان عزیز خدمات صافکاری و نقاشی را ارائه کند.شما می توانید سایر بخش های این سایت را دیدن فرمایید تا با خدمات ما بیشتر آشنا شوید.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here