شیشه رفلکس یا به اصطلاح شیشه دودی؛ در واقع همان شیشه‌های پنجره‌های اتومبیل است که به صورت فابریک به عنوان یک آپشن و یا به صورت دستی، رنگی می‌شوند.شیشه رفلکس یا شیشه دودی، برای حفظ حریم خصوصی درون کابین خودرو‌ها از دید افراد خارج از اتومبیل و همینطور جلو‌گیری از تابش آزاردهنده خورشید به درون کابین، ساخته شد.

Window-tinting-3

مزیت‌های شیشه رفلکس یا شیشه دودی

امروزه با پیشرفت فناوری در حوضه تولید پوشش‌های چند لایه‌ای (window film)، طراحان و تولید کنندگان خودرو‌ها بیش از پیش از این علم استفاده می‌کنند و باعث شده است که ضمن بیشتر شدن مقاومت شیشه‌های اتومبیل، در ضمینه تیره کردن یا در واقع رنگی کردن شیشه‌های پنجره‌های خودرو‌ها، به استاندارد‌های جدیدی دست پیدا کنیم و می‌توانیم امروزه شاهد شیشه‌های رفلکس یا شیشه‌های دودی با کیفیت بالا در خودرو‌های امروزی باشیم.

شیشه‌های دودی اولین بار در خودرو‌های تشریفاتی و سیاسی، برای افزایش امنیت سرنشینان طراحی شد. در اوایل برای ساخت شیشه‌های دودی در اتومبیل‌های تشریفاتی از یک لایه طلق چسبنده استفاده می‌کردند؛ به صورتی که یک لایه چسب مخصوص که در واقع به طلق پلاستیکی شباهت دارد، از داخل خودرو بر روی شیشه اتومبیل می‌چسباندند، این طلق‌ها به صورتی بود که باعث می‌شد، افراد از خارج از خودرو هیچگونه دیدی به داخل کابین اتومبیل نداشته باشند یا در بعضی موارد تصویری که از خارج از خودرو مشاهده می‌شد، تصویری با وضوح خیلی پایین بود.

یکی دیگر از فواید شیشه‌های دودی؛ جلوگیری از ورود نور و تشعشات مضر آن است، شیشه‌های رفلکس یا دودی با تیرگی خود در واقع مانع از ورود نور خورشید به داخل کابین اتومبیل می‌شوند که این امر از تابش تشعشات مضر نور خورشید به سرنشینان جلوگیری می‌کند. همینطور در پوشش‌های مدرن شیشه‌های رفلکس، با بکار گیری از مواد جذب کننده اشعه فرابنفش، از ورود این اشعه مضر با فرکانس بالا جلوگیری می‌کند که هم وضعیت سلامت سرنشینان بهبود میابد و همینطور از رنگ پریدگی و ترک ‌خوردگی قطعات داخل خودرو جلوگیری می‌کند.
دیگر برتری شیشه‌های دودی نسبت به شیشه‌های معمولی ظاهر آن‌ها است. در واقع یکی از دلایل مهم رشد سریع شیشه‌های دودی در اتومبیل‌ها تفاوت در ظاهر آن‌ها است که در نهایت باعث تفاوت در زیبایی و جلوه خودرو می‌شود.

Window-tinting-1

نکات مهم شیشه رفلکس یا دودی

مقدار تیرگی یا در واقع رنگی بودن شیشه‌های رفلکس را در بازه صفر تا صد به صورت درصدی نشان می‌دهند، که این مقدار در واقع مقدار وضوح تصویر دیده شده از درون کابین خودرو، توسط افراد خارج از اتومبیل می‌باشد.
در کشور‌های مختلف، قوانینی برای مقدار تیرگی شیشه‌های دودی وضع می‌شود که ممکن است با هم تفاوت داشته باشند. در ایران قوانین مربوط به شیشه‌های دودی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی وضع می‌شود و در این قوانین گفته شده است که تیرگی شیشه‌های دودی باید به شکلی باشد که درون کابین خودرو دیده شود که طبق استاندارد‌های جهانی،وضوح تصویر شیشه‌های دودی مطابق با قوانین ایران باید ۳۵ درصد یا بیشتر باشد.

وضوح دید در شیشه‌های رفلکس یا دودی، ممکن است مطابق با موارد استفاده از اتومبیل متفاوت باشد، به عنوان مثال برای خودرو‌های تشریفاتی و امنیتی از شیشه‌های دودی با مقدار وضوح صفر ‌درصد استفاده می‌کنند در حالی که برای خودرو‌های شهری معمولی مقدار وضوح ۵۰ درصد تا ۳۵ درصد پیشنهاد می‌شود.

Window-tinting-2

شرکت لوکاپرو با استفاده از بهترین و با کیفیت ترین محصولات در حوزه شیشه دودی خودرو می تواند خدمات دودی کردن شیشه خودرو را به شما عزیزان ارائه دهد.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here