یکی از محصولاتی که در تقطیر در خلأ برش بوجود می‌آید؛ پایه روغنی است که بعنوان روغن موتور اتومبیل‌ها استفاده می‌شود که بعدها با پالایش مجدد و افزودنی‌های تخصصی آن‌ها را تبدیل به روغن‌های قابل استفاده در موتور اتومبیل می‌کنند. اما سوالی که پیش می‌آید؛ دلیل اصلی استفاده از روغن موتور و وظیفه روغن موتور چیست؟، در واقع روغن موتور وظیفه از بین بردن یا به حداقل رساندن اصطحکاک بین قطعات موتور است. در حقیقت حرکت پی در پی سیلندر‌ها و همینطور قطعات وابسته به آن‌ها نیروی اصطحکاکی بالایی تولید می‌کنند که در نبود روغن موتور مناسب،این نیروی اصطحکاک می‌تواند آسیب زیادی به موتور اتومبیل وارد کند.

engine

انواع روغن موتور بر اساس نوع پالایش

با وجود برند‌ها و انواع مختلف روغن موتور در بازار، باز هم انتخاب روغن موتور مناسب یکی از دغدغه‌های دارندگان اتومبیل است.
به صورت کلی روغن موتورها به سه دسته نقسیم می‌شوند؛ مینرال،استتیک و نیمه استتیک که هر کدام برای مصارف جداگانه پالایش و تولید شده‌اند.
روغن موتورهای مینرال؛ روغنی است که بر پایه نفت خام تولید و پالایش می‌شود و می‌توان گفت قدیمی‌ترین نوع روغن‌ها است که در گذشته به عنوان روغن موتور همه اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در واقع روغن موتور‌های مینرال، نفت خام تصفیه شده هستند که با مواد شیمیایی دیگر ترکیب شده اند.
روغن موتورهای استتیک؛ به روغن‌ موتور‌هایی گفته می‌شود که از ترکیب مواد شیمیایی پولیمراسیون هیدروکربن‌ها (Olefins ) تولید می‌شوند، این روغن موتور‌ها ، ابتدا به عنوان روغن موتور هواپیما‌های جت به کار می‌رفت، که با گسترش تولید و عرضه آن و همینطور پایین آمدن قیمت تمام شده این روغن موتور‌ها، امروزه برای موتور اتومبیل‌ها نیز از این نوع روغن موتور استفاده می‌شود.
روغن موتور‌های استتیک امروزه با کیفیت‌های متفاوت، تحت برند‌ها و اسامی مختلف تولید‌ می‌شوند که هر کدام نسبت به مواد تشکیل دهنده و همینطور روش تولید آن، برای خودرو‌های متفاوت استفاده می‌شود. بیشترین استفاده و کارایی؛ روغن موتور‌های استتیک (PAO) یا همان Polyalphaolefins هستند که به دلیل کاهش ایستر، برای موتور‌ها مفیدتر است که البته به همین خاطر، نیاز استفاده از روغن موتور را برای موتور خودرو کاهش می‌دهد.
روغن موتورهای نیمه استتیک؛ روغن موتور‌‌هایی هستند که از ترکیب روغن‌های استتیک و مینرال تولید می‌شوند. این روغن موتور‌ها کیفیت و شفافی روغن موتور‌های استتیک را ندارند ولی معمولا برای خودرو‌های SUV و یا وانت‌ها، به دلیل کارایی مطلوب در شرایط سخت، این نوع از روغن‌ها را پیشنهاد می‌کنند.

GF-May-Engine-oil

چه روغن موتوری برای خودرو شما مناسب است

برای جواب دادن به این سوال، بهتر است ابتدا به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید، معمولا برای خودرو‌های سدان و کوپه از روغن‌های استیتک استفاده می‌شود، برای خودرو‌های امروزی معمولا روغن‌های استتیک با استر کم پیشنهاد می‌شود. اگر شما از صاحبان خودرو‌های کلاسیک هستید، به هیچ وجه استفاده از روغن موتور‌های استتیک را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم، زیرا موتور‌های خودرو‌های کلاسیک به گونه‎ای طراحی شده‌اند که روغن موتور‌های مینرال استفاده کنند و به طبیعی است روغن موتور‌های استتیک به موتور این خودرو‎‌ها آسیب جدی وارد کند.
همانطور که در بخش قبل گفتیم؛ برای خودرو‌هایی که در شرایط سخت، مانند دمای بالا یا تحمل وزن زیاد قرار می‌گیرند، استفاده از روغن موتور‌های نیمه استتیک پیشنهاد می‌شوند.

charlevoix-auto-repair-oil-change

شرکت لوکاپرو با در نظر گرفتن تنوع در برند خودروها و روغن های مورد نیاز هر برند،خدمات تعویض روغن و تغویض فیلتر انواع خودروهای لوکس را ارائه می دهد.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here