امروزه با پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودرو سازی، شتاب و سرعت یک خودرو دیگر به تعداد سیلندر و حجم موتور نمی تواند بستگی داشته باشد.آپشن هایی که به خودروهایی نظیر بنز و بی ام و اضافه شده است باعث شده است که حجم موتور دیگر یک مزیت تلقی نشود. استفاده از توربو شارژرها در خودرو های لوکس امروزی نطیر بنز،بی ام و،پورشه و مازراتی علاوه بر کم کردن تعداد سیلندر در خودرو باعث کمتر شدن وزن خودرو و همچنین کم شدن اصطحلاک خودرو شده است.

توربو شارژها با دمیدن هوا با فشار زیاد به داخل سیلندر ها باعث پر شدن بهتر سیلندر ها و افزایش راندمان موتور می شوند. همچنین در خروج دود کمک می کنند. هوای بیشتر یعنی اکسیژن بیشتر در موتور و در نتیجه احتراق بهتر سوخت ایجاد می شود. احتراق بهتر باعث بیشتر شدن قدرت و گشتاور موتور می شود.

توربو شارژر نیروی مورد نیاز خود را از دودهای خروجی موتور دریافت می کند.

موتور هایی که توربو شارژر ندارند هوای مورد نیاز خود را با حرکت پیستون ها در داخل سیلندر تامین می کنند در نتیجه میزان هوای داخل سیلندر ها به اندازه فشار جو می باشد.توربو شارژر ها با تقویت هوای ورودی به محفظه احتراق باعث افزایش میزان هوای ورودی به نسبت دو برابر فشار جو می شود.این کار سبب افزایش قدرت خروجی و گشتاور موتور بین ۲۵ تا ۴۰ درصد می شود.

خودرو هایی که در آن ها از توربو شارژر استفاده شده است نظیر بنز،بی ام و،پورشه و مازراتی به نگهداری بیشتری نیاز دارند. همچنین برای تامین قطعات و لوازم یدکی بنز،بی ام و،پورشه و مازراتی مشکلاتی وجود دارد که قبلا مطرح شده است.برای تهیه لوازم یدکی بنز و بی ام و نکاتی وجود دارد که حتما باید رعایت شود.در تهیه لوازم یدکی بنز،بی ام و،پورشه و مازراتی اصل بودن لوازم یدکی بسیار مهم است.

  • توربو شارژر

توربور شارژرها از یک توربین و یک کمپرسور تشکیل شده اند. توربو شارژر ها به خروجی اگزوز متصل هستند که توربین توسط گازهای خروجی حاصل از احتراق به حرکت در می آید و به این ترتیب کمپرسور شروع به چرخیدن می کند.با چرخش کمپرسور هوای بیشتری برای سیلندر های داخل موتور تامین می کند.گاز های خروجی موتور مستقیما وارد محفظه توربین می شود و در نتیجه توربین،کمپرسور را با سرعت بسیار بالایی به چرخش وا می دارد.هوا از کمپرسور مکیده شده و تحت فشار قرار می گیرد و توسط نیروی گریز از مرکز که به واسطه سرعت بسیار بالای چرخش کمپرسور ایجاد می شود به درون موتور تزریق می شود.

 توربین و کمپرسور در یک محفظه حلزونی شکل قرار دارند. هر چه اندازه این محفظه کوچک‌تر باشد، فشار گازهای خروجی از اگزوز بالاتر می‌رود و حرکت دورانی توربین نیز سریع‌تر خواهد شد. هرچه محفظه توربین بزرگ‌تر باشد، مدت زمان بیش‌تری لازم است تا حرکت دورانی توربین به حداکثر دور خود برسد. گاهی محفظه توربو شارژر از شدت حرارت سرخ می‌شود و برای خنک کردنش از آب، روغن یا ترکیبی از هر دو استفاده می‌شود. یکی دیگر از قسمت‌های مهم توربو شارژر دریچه خروجی آن است. دود اگزوز پس از چرخاندن توربین باید از محفظه خارج شود که این کار از طریق این دریچه خروجی صورت می‌گیرد. خروجی توربو شارژر با توجه به محفظه توربین انواع مختلفی دارد که  به دو دسته کلی نوع  کمربندی که با دو واشر و یک بست مخصوص به توربوشارژ وصل می‌شود و نوع فلانچی که به توربوشارژ پیچ می شود، تقسیم می‌‌شوند.

 

شما می توانید با مراجعه به سایر بخش های سایت لوکاپرو با مطالب بیشتری در حوزه خودرو آشنا شوید.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here