استفاده از یک روغن موتور خوب و مناسب، نیاز اصلی موتور اتومبیل شما است. در واقع روغن موتور با ایجاد لغزش از بوجود آمدن نیروی اسطحکاک میان سیلندر‌ها و قطعات دیگر تا حد امکان جلوگیری می‌کند. نبودن و یا کم بودن مقدار روغن موتور؛ باعث ایجاد صدمات شدید و در گاهی مواقع غیر قابل جبران به موتور اتومبیل می‌شود.

به طور متوسط هر ۵۰۰۰ کیلومتر، روغن موتور خودرو شما باید تعویض گردد؛ برای این کار بهتر است ابتدا به دفترچه راهنمای اتومبیل خود نگاه کنید تا نوع روغن موتور قابل استفاده در خودرو خود را متوجه شوید، اگر در دفترچه راهنمای اتومبیل شما نوع روغن موتور را مشخص نبود، معمولا باید از روغن موتور‌های مینرال استفاده کنید ولی بهتر است ابتدا با یک متخصص مشورت کنید.

نحوه تعویض روغن موتور

آموزش گام به گام تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور هم مانند امور دیگر نیاز به ابزار مربوط به خود را دارد، که شامل روغن موتور، قیف، جک، ظرف مخصوص جمع آوری روغن موتور، پیچ گوشتی، آچار بکس، فیلتر روغن موتور و آچار آن
پس از آگاه شدن از نوع روغن موتور و مقدار ویزکوزیتی آن، روغن موتور خود را از یک فروشگاه معتبر تهیه کنید، در نظر بگیرید بهتر است هنگام تعویض روغن موتور، فیلتر آن را هم جایگزین کنید، تیم لوکاپرو در این مقاله ضمن آموزش تعویض روغن موتور، چگونگی جایگزینی فیلتر آن را هم آموزش می‌دهد. همراه با خرید فیلتر روغن، حتما آچار آن را هم تهیه کنید و مطمئن شوید که به فیلتر شما می‌خورد.

قبل از شروع به خالی کردن روغن موتور ، بهتر است ابتدا در کاپوت و سپس درپوش روغن را باز کنید؛ انجام این عمل به راحت تر شدن تخلیه روغن موتور اتومبیل شما می انجامد. هنگام خارج کردن روغن موتور ، موتور و روغن باید گرم باشد اما نه خیلی گرم. پس از توقف اتومبیل ترمز دستی آن را بکشید و سپس با استفاده از یک جک قوی، ارتفاع جلوی خودرو را بالا ببرید، برای ایجاد ایمنی بیشتر؛ می‌توانید از یک سه پایه در زیر اتومبیل استفاده کنید. به زیر اتومبیل خود رفته و پیچ تخلیه انتهای مخزن روغن موتور (کارتر) را باز کنید و اجازه دهید روغن موتور قدیمی از آن به داخل ظرفی که تهیه کرده‌اید تخلیه شود. در خودرو‌های جدید برای محافظت از قطعات خودرو، ممکن است از پوشش‌های پلاستیکی استفاده کرده باشند، برای دسترسی پیچ کارتر باید ابتدا آن قطعات پلاستیکی را جدا کنید، به همین دلیل در تعمیر‌گاه‌های تخصصی جدید از روش مکش برای بیرون کشیدن روغن موتور استفاده می‌کنند.

پیچ مخزن روغن موتور را بعد از خروج کامل روغن سرجایش ببندید برای این کار می‌توانید از یک آچار بکس استفاده کنید تا مطمئن شوید پیچ کاملا سفت بسته شده است.
نوبت به فیلتر روغن میرسد که می‌توانید با استفاده از آچاری که تهیه کرده‌اید فیلتر روغن خودرو خود را باز کنید، این عمل می تواند در صورت به همراه داشتن ظرف بزرگ و مناسب، همزمان با تخلیه روغن نیز انجام بپذیرد. با استفاده از یک دستمال مناسب، محل اتصال فیلتر را تا جایی که امکان پذیر است تمیز کنید. مقداری از روغن جدید را به دور حلقه فیلتر بمالید تا فرایند پمپ روغن بهتر انجام شود. حالا می‌توانید فیلتر روغن جدید را نصب کنید و آن را محکم ببندید.

حالا به بالا رفته و روغن موتور جدید را به آرامی و با استفاده از یک قیف به داخل مخزن مربوطه بریزید. درپوش مخزن روغن موتور را ببندید و اتومبیل را برای ۳۰ ثانیه و بر روی یک سطح کاملا افقی روشن کنید. میزان روغن را با استفاده از میله سنجش چک کنید و در نظر بگیرید که باید روغن حداقل به حفره دوم رسیده باشد.

نحوه تعویض روغن موتور

شرکت لوکاپرو با در نظر گرفتن تنوع در برند خودروها و روغن های مورد نیاز هر برند،خدمات تعویض روغن و تغویض فیلتر انواع خودروهای لوکس را ارائه می دهد.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here