در ایران ، خودرو سازان عمده تولیدات خود را با گیربکس‌ های دستی عرضه می‌ کنند.دلیل اصلی عرضه نکردن خودرو های اتوماتیک کم بودن تقاضا می‌ باشد.از جمله دلایل کم بودن تقاضا می‌ توان به قیمت بالای خودرو های گیربکس اتومات و هزینه بالای نگهداری آنها اشاره کرد.

این نحوه عرضه و تقاضا موجب شده است که اکثر مردم اطلاعات کمی نسبت به عملکرد گیربکس های اتوماتیک داشته باشند.

شرایط نگهداری و استفاده از گیربکس اتوماتیک از احتیاط بیشتری برخوردار است.

در این مقاله سعی بر این است نحوه نگهداری و رانندگی با خودرو های گیربکس اتوماتیک را آموزش دهیم

  • نحوه رانندگی در ترافیک های طولانی

در ترافیک های بیش از ۱۵ دقیقه بهتر است دنده را در حالت دستی بگذارید زیرا در غیر اینصورت گیربکس مدام بین دنده های ۱ و ۲ در حال رفت و برگشت خواهد بود

 

  • توقف های کوتاه

در توقف های کمتر از ۲ دقیقه مثل ایستادن پشت چراغ قرمز بهتر است دنده را از حالت D یا همان درایو خارج نکنید.اگر توقفتان بیش از ۲ دقیقه بود ترجیحا دنده را در حالت N یا همان خلاص قرار دهید و هنگام حرکت به حالت D بازگردانید.

 

  • پارک کردن

برای پارک کردن خودرو سعی کنید وزن خودرو را به گیربکس تکیه ندهید.اکثرا رانندگان برای پارک کردن خودرو آن را فقط در حالت P یا همان پارک قرار می دهند بدون اینکه از ترمز دستی استفاده کنند.این کار کاملا اشتباه بوده و کل وزن ماشین را گیربکس باید تحمل کند مخصوصا در سراشیبی ها!!

برای حالت پارک به صورت صحیح در خودروهای گیربکس اتوماتیک پس از توقف کامل دنده را در حالت N قرار دهید سپس ترمز دستی ماشین را بکشید و بعد از آن ترمز پایی را رها کنید تا مطمئن شوید خودرو حرکتی نمی کند و در انتها با نگه داشتن ترمز دنده ماشین را در حالت P قرار دهید.

 

  • تغییر ندادن حالت دنده در حین حرکت

هیچوقت حالت دنده را هنگامی که خودرو متحرک است تغییر ندهید.برای تغییر حالت دنده در گیربکس های اتوماتیک خودرو باید کاملا متوقف باشد و پس از تغییر حالت دنده سعی کنید یه مکس کوچک کنید و سپس اقدام به حرکت کنید.

 

  • پرهیز از رانندگی پر شتاب

دنده های اتوماتیک برای رانندگی راحت تر در شهرها و حرکت در ترافیک طراحی شده اند. پس در این خودروها می بایست میزان گاز دادن با شتاب کمتری انجام پذیرد. از رانندگی پرشتاب بر حذر باشید تا جعبه دنده خودرویتان بیشتر عمر کند.

 

  • تعمیرات

برای تعمیر گیربکس اتومات به هر تعمیرگاهی اعتماد نکنید زیرا کاری بسیار تخصصی می باشد.عموما پس از تعمیر گیربگس های اتوماتیک خودرو در حین تعویض دنده با تقه هایی مواجه می شود که دلیل آن استفاده نکردن از قطعات فابریک و همچنین ساعت نکردن درست گیربکس می باشد.

 

تیم تخصصی لوکاپرو با به کارگیری افراد کاملا حرفه ای و متخصص اقدام به تعمیر انواع گیربکس های اتوماتیک می نماید.شما عزیزان می توانید با دیدن سایر بخش های سایت لوکاپرو با ما بیشتر آشنا شوید.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here