به گزارش تیم خبری لوکاپرو: هرمیداس اتابکی متولّد شهریورماه 1343 در تهران، فرزند یک تاجر ایرانی است. او در ده سالگی پس از تحصیل در دبیرستان فرانسوی رازی همراه با والدین و تنها برادرش به فرانسه مهاجرت می کند.
او پس از فراغت از دبیرستان، راهی دانشگاه و به سرعت وارد بازار کار می شود. اتابکی 22 سال داشت که طرح رنو «کلیو» ی او در شرکت رنو به اجرا در آمد. چند سال بعد رنو 92 و سال 93 رنو مگان حاصل ایده و طرح او به ثمر رسید. او طی شش سال حضور در شرکت رنو بدل به یکی از خلاق ترین طراحان خودروی جهان شد. حضور او در «رنو» برای این پرنده ی تیز پرواز آسمان خلاقیت نوعی محدودیت بود. هرمیداس اتابکی تصمیم گرفت شرکت مستقلی بزند تا امکان رشد بیشتری داشته باشد و این کار را کرد. یک سال هم به آمریکا رفت تا آن جا به فعالیتش ادامه دهد اما تضاد فرهنگی آن جامعه خیلی زود وادارش کرد به فرانسه که روحیات شرقی او را بیشتر می پسندید، برگرد.
اتابکی از مشهورترین طراحان صنعتی جهان به شمار می رود. او نه تنها در طراحی خودرو که در طراحی کشتی و قطار های درون شهری و حتی عینک های ورزشی وشیشه های عطر کارهای فوق العاده ای کرده است.
هم اکنون نمونه ی قطارهای درون شهری که حاصل خلاقیت ذهنی او و برنده ی جایزه ی ویژه ی طراحی در سال 2002 نیز شده، در شهر لیون فرانسه در حال تردد است.
ولی او معتقد است همه اینها کارهای حاشیه ای است و کار اصلی خود را طراحی خودرو می داند.

atabaki

اتابکی معتقد است بهترين کارش، هميشه کار بعدی اش خواهد بود. ولی اولين کارخود که طراحی «رنو کليو» بود، را بسیار جالب می داند. اتابکی کار بر روی لامبورگينی را هم بسیار جذاب می داند به دلیل آن که این خودروها سفارشی و دست‌ساز هستند و فضای جديدی به وجود می آورند. ام باز طراحی اتومبيل‌هایی که تيراژ بالایی دارند، به نظرش سخت تر است. چون بايد به مواردی توجه کرد که در اتومبيل‌هایی مثل لامبورگينی لازم نيست توجه کنيم.
یکی از آرزوهای او کار کردن در ایران و تولید خودرویی مناسب فرهنگ و شخصیت ایرانی است،او برای تحقق این آرزو با ایران خودرو هم وارد مذاکره شده که هنوز جوابی نگرفته است.

atabaki 3

در حال حاضر هرمیداس اتابکی در کارگاه خود در پاریس مشغول به کار است کارگاهی که در شروع تنها سه نفر در آن مشغول به کار بودند اما هم اکنون شرکت او مجموعه ای از چند شرکت است که یکی ماکت درست می کند و دیگری طراحی انجام می دهد. در حال حاضر 70 نفر کارمند شامل هفت طراح، 15 مهندس، 12 مدل ساز رایانه ای و تعدای دیگر در این شرکت فعالیت می کنند.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here