به گزارش تیم خبری لوکاپرو : در طی چند هفته ی اخیر به رغم رکود حاکم بر بازار خرید و فروش خودرو شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار خودروهای وارداتی و همچنین خودروهای داخلی هستیم و مصرف کنندگان نیز هم چنان به انتظار کاهش قیمت ها نشسته اند.
دراین خصوص مسیح فرزانه کارشناس صنعت خودرو می گوید: درمباحث خرد و کلان اقتصادی آنچه همیشه مهم و مد نظر بوده آن است که بهترین وقت خرید درصورت زمان رکود است. چون فروشنده به دنبال عرضه جنس و بازگشت سرمایه حتی با حداقل سود ممکن بوده ومصرف کننده می تواند به دلیل کمبود مشتری به راحتی با قیمتی مناسب که با افت نیز مواجه شده، خودروی مورد نظر خود را خریداری کند.
وی درادامه می افزاید: نرخ ارز مبادلاتی در بودجه سال 95 از سوی دولت 2997 تومان تعیین شد، به همین نسبت بازار آزاد که تامین کننده ارز واردات خودرو درنظرگرفته می شود، همچنان فاصله 500 تا 600 تومانی خود را با ارز مبادلاتی حفظ و با توجه به افزایش قیمت درنظر گرفته شده از سوی دولت، باید این امر بر بالارفتن ارز آزاد نیز تاثیر بگذارد. از طرفی اگر دولت بر قول خود مبنی بر عدم افزایش 9 درصدی مالیات بر ارزش افزوده که شامل 6 درصد مالیات و 3 درصد عوارض می شود، پایبند باشد طبق تصمیمات شواری سیاست گذاری خودرو قرار است از ابتدای سال 95 مالیاتی جدا با نام مالیات برمصرف کننده نیز از واردکنندگان اخذ شود که طبعا سبب افزایش دوباره قیمت خودروها می شود.
فرزانه درپایان می افزاید: هزینه های دیگری جهت شماره گذاری یک خودرو لحاظ می شوند که مواردی چون هزینه حمل، هزینه انبار داری، ترخیص کالا، هزینه شماره گذاری، هزینه نقل و انقال، هزینه خودرو بر، هزینه پلاک و 10 درصد ارزش گمرکی اتومبیل مواردی هستند که اگر تعرفه واردات خودرو همچنان به روال سال 94 در سال 95 اجرا شود، به دلیل افزایش هزینه حامل های سوخت-انرژی ناگزیر افزایش آنها نیزبراین بالارفتن قیمت خودرو تاثیر خواهند گذاشت. در نتیجه با تمامی این تفاسیر افزایش قیمت خودروهای وارداتی در سال 95 دور از ذهن نبوده و بهترین زمان برای خرید از سوی مصرف کنندگان، پیش از آغاز بازار شب عید یعنی اوایل ماه بهمن امسال است.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here