به گزارش تیم خبری لوکاپرو:با توجه به‌شدت گرفتن نوسانات نرخ ارز و روند صعودی آن در هفته‌های اخیر، بسیاری از فعالان بازار و تولیدکنندگان درباره علت افزایش‌ها و آینده قیمت ارز گمانه‌زنی‌ می‌کنند. برخی کارشناسان اقتصادی دلار 4 هزار و 100 تومانی را در اسفند ماه پیش بینی می کنند،فعالان بازار خودرو می خواهند بدانند که این روند چه تاثیری در کسب و کارشان خواهد داشت و چه بلایی قرار است بر سر صنعت خودرو کشورمان بیاید.
افزایش نرخ ارز به معنی کاهش ارزش پول ملی است و اگر این اتفاق روی دهد باعث افزایش قیمت‌ها و در نتیجه تورم خواهد شد.
به‌طور کلی نوسانات نرخ ارز اثرات بدی در تولید و شرایط اقتصادی تولیدکنندگان خودرو خواهد داشت، چون ناتوانی تولیدکنندگان در پیش‌بینی بازار و تعیین قیمت‌های تمام شده خریدهایشان یا حتی معاملات آینده آنها مشکلی است که مانع از تولید خودرو می‌شود.
در این جهت برای تولیدکننده، قیمت ارز مهم نیست بلکه ثبات قیمتی مهم است چون تولیدکنندگان با ثبات قیمتی با هر شرایطی می‌توانند برای خود سیاستگذاری کنند، اما نوسانات نرخ ارز چه کوتاه‌مدت باشد و چه بلندمدت، سمی مهلک برای تولید خودرو کشورمان است.
امیر حسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت ایران می‌گوید: علی‌القاعده بالا رفتن نرخ ارز اگر منطبق با پیش‌بینی‌های صورت گرفته باشد می‌تواند قیمت تمام شده خودرو را تا 7 دهم بالا ببرد و اگر مردم به این افزایش قیمت اطمینان داشته باشند به سمت بازار خودرو هجوم می‌آورند زیرا همچنان خودرو به‌عنوان کالای سرمایه‌ای مطرح است و اگر قرار باشد قیمت خودرو گران شود، مردم تمایل بیشتری برای خرید پیدا می‌کنند. در این پروسه ابتدا خودروهای وارداتی مورد توجه قرار می‌گیرند و سپس خودروهای داخلی.
او با اعتقاد بر اینکه رکود رخ داده در بازار خودرو ناشی از بی‌پولی نیست، تصریح می‌کند: علت اصلی رکود، انتظار برای بهبود ناگهانی اوضاع اقتصادی است. اگر قیمت ارز به همین شکل بالا برود، خودرو به کالای سرمایه‌ای تبدیل می‌شود که سرمایه‌گذاری روی آن برای مردم به صرفه است، بنابراین افزایش خرید رخ خواهد داد. البته این مقطع، جای خوبی برای محک زدن فرضیات است.
این سوال مطرح می شود که با توجه به شکل گیری( کمپین خرید خودروی صفر داخلی ممنوع )و مقاومت عموم مردم در برابر قیمت بالای خودروهایی که کیفیت‌شان به شدت زیر سوال است خودروسازان امکان افزایش قیمت را خواهند داشت؟
کاکایی در این زمینه اظهار می‌کند: در چند ماه آینده به نفع خودروسازان نیست که بخواهند قیمت را افزایش دهند. اما طبیعتا شب عید و ابتدای سال آینده انتظار برای افزایش قیمت خودرو وجود دارد. این نکته را نباید فراموش کرد که در صورت بالا رفتن قیمت ارز، قیمت مواد اولیه بیشتر می‌شود و این افزایش قیمت با تاخیر سه تا شش ماهه در نهایت خودروسازان را ناچار به افزایش قیمت خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here