به گزارش تیم خبری لوکاپرو:سالهای دورتر رفتن به کارواش مثل این روزها انقدر گسترده نبود و می شد در حیاط خانه ها ویا حتی توی کوچه ها با یک سطل آب وتکه ای پارچه خودروها را تمیز کرد وشست،ولی این روزها این صحنه ها را خیلی کم می بینید که اگر دیدید شک نکنید که پشت این رفتار یک دلیل بزرگ اقتصادی وجود دارد.
این روزها بردن خودروها به کارواش جزو برنامه های روزمره محسوب می شود محیطی که برای شست‌وشوی هر قسمت از ماشین؛ تعرفه قیمتی در نظر گرفته شده است. تعرفه‌ای که به‌طور معمول، هیچ گاه رعایت نمی‌شود.
نرخنامه‌ای که خوانده نمی‌شود

2

پاسخ این پرسش که چرا نرخنامه کارواش‌ها، از سوی کارواش‌داران رعایت نمی‌شود را؛ از زبان علیرضا راسی؛ رییس اتحادیه کارواش‌داران بشنوید:تمامی کارواش‌داران ملزم به نصب نرخ‌های مصوب اتحادیه، آن هم در معرض دید مشتریان هستند و باید فاکتور دستمزد خدمات را نیز صادر، و به مشتریان خود تحویل دهند. چنانچه تعرفه‌هایی غیر از نرخ مصوب از مشتریان گرفته شود؛ این موضوع پیگیری شده و با واحد متخلف نیز، برخورد قانونی می‌شود.
راسی، با بیان اینکه تعیین تعرفه‌ها در زمینه حمایت از مصرف‌کننده مشخص و نهایی می‌شود افزود: چنانچه نرخ دریافتی از مشتریان، با تعرفه تصویب‌شده در اتحادیه تفاوت داشته باشد؛ پس از شکایت از آن مرکز، پیگیری و رسیدگی خواهیم کرد. وی تصریح و تاکید کرد: برخی از کارواش‌داران؛ هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های زیادی برای سرویس‌دهی بهتر انجام می‌دهند و طبیعی است که نرخ خدماتی که دریافت می‌کنند؛ بیشتر و بالاتر از یک کارواش معمولی باشد. در یک‌سری از صنف‌ها مانند اغذیه‌فروشی‌ها یا رستوران‌دارها؛ منطقه قرارگیری آن صنف، نوع سرویس‌دهی و همچنین هزینه‌های اضافی و جانبی که برای بهبود کیفیت و بالا آمدن سطح استاندارد کاری آنها صرف می‌شود؛ موجب تغییر نرخ‌ها می‌شود و قیمت‌ها را به سمت‌وسوی صعودی شدن پیش می‌برد. در صنف کارواش‌دارها نیز؛ این اتفاق روی می‌دهد. با اینکه ما درحال‌حاضر، خودروها را کلاس‌بندی کرده و نرخ شست‌وشو را براساس یک‌سری از معیارها تعیین کرده‌ایم؛ اما طبیعی است که این نرخنامه، تحت‌تاثیر عوامل جانبی قرار بگیرد و دچار تغییر و تحول شود. وی گفت: یکی از عوامل تاثیرگذار در تغییر تعرفه کارواش‌دارها؛ مقوله انعام دادن به مشتری است. موردی که در یادداشت خود، به آن اشاره خواهم کرد. در اینجا فقط به گفتن همین جمله بسنده می‌کنم که: گرفتن هرگونه مبلغی به وسیله کارگران فعال در کارواش‌ها؛ غیرقانونی است…

1

تعرفه قیمتی کارواش‌ها

براساس تعرفه قیمت، یا همان نرخنامه اتحادیه کارواش‌داران شهر تهران؛ خودروها به ۳ گروه؛ یا به تعبیر رییس اتحادیه کارواش‌داران؛ به ۳ کلاس تقسیم شده‌اند و نرخ شست‌وشوی هر اتومبیلی؛ با توجه به کلاسی که در آن قرار می‌گیرد، متفاوت خواهد بود. در کلاس یک؛ اتومبیل‌های پراید، دوو، ماتیز، رنو، پژو ۲۰۶، پی‌کی، ام‌وی‌ام ۱۱۰ ، و سایر اتومبیل‌های مشابه قرار دارند. نرخ روشویی دستی اتومبیل‌های این کلاس؛ ۷ هزار تومان؛ روشویی اتوماتیک؛ ۹ هزار تومان؛ زیرشویی دستی؛ ۴ هزار تومان؛ زیرشویی اتوماتیک؛ ۵ هزار تومان، موتورشویی ۵ هزار تومان، نظافت داخل ماشین به اضافه صندوق؛ ۵ هزار تومان و واکس و براق‌کننده به وسیله دستگاه؛ ۸ هزار تومان است.

در کلاس ۲ نیز؛ اتومبیل‌های پژو ۴۰۵ ، پژو پارس، زانتیا، ریو، دوو، سمند، هیوندای ورنا و سایر اتومبیل‌های مشابه این گروه؛ به اضافه تویوتا کمری، نیسان، ماکسیما، هیوندای آزرا، سوناتا، انواع بنز، و انواع بی‌ام‌و قرار دارد. دارندگان این گروه از اتومبیل‌ها؛ بابت روشویی دستی؛ ۸ تا ۱۱ هزار تومان، روشویی اتوماتیک؛ ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان، زیرشویی دستی؛ ۵ تا ۶ هزار تومان، زیرشویی اتوماتیک؛ ۶ تا ۸ هزار تومان، موتورشویی؛ ۶ تا ۱۰ هزار تومان، نظافت داخل به اضافه صندوق؛ ۶ تا ۸ هزار تومان؛ و واکس و براق‌کننده به وسیله دستگاه؛ ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان به کارواش‌داران، پرداخت می‌کنند.

اتومبیل‌های تویوتا، لندکروز، پرادو، پاترول، هیوندا، سانتافه، رونیز، سوزوکی و سایر اتومبیل‌های مشابه این گروه؛ در کلاس ۳ تقسیم‌بندی اتحادیه کارواش‌داران قرار می‌گیرند و صاحبان آنها نیز باید بابت خرید خدمات ۷ گانه ذکر شده در سطرهای بالا؛ به ترتیب: ۱۳، ۱۵، ۷ ، ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۰ و ۱۸ هزار تومان؛ بپردازند. توضیح اینکه اگر شما خواننده ارجمند قصد حمام کردن موتور سیکلت خود را دارید؛ یادتان باشد که بابت این اقدام زیبایی‌پسندانه خود؛ باید ۶ هزار تومان ناقابل؛ هزینه کنید. به نظر شما، آیا ۶ هزار تومان؛ ناقابل است؟ تازه انعام هم سرجای خودش می‌ماند.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here