به گزارش تیم خبری لوکاپرو: معاون فروش و بازاریابی خودروسازی سایپا در پی توقف فروش 90 روزه خودرو از سوی بانک مرکزی از نشست وزارت صنعت و بانک مرکزی خبر داد و گفت: قرار است در این جلسه توافق برای اجرای مرحله دوم فروش اقساطی خودرو با وام 25 میلیون تومانی بانکی اعلام شود.
رضا تقی‌زاده اظهار داشت: با توقف اجرای مرحله اول طرح فروش خودرو با وام بانکی، قرار است جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت صنعت و بانک مرکزی و هیأت دولت در مورد اجرای مرحله دوم طرح فروش اقساطی خودروها برگزار شود و توافق برای اجرای مرحله دوم این طرح اعلام شود.
وی در مورد نامه بانک مرکزی به وزارت صنعت مبنی بر تعیین سقف فروش 110 هزار دستگاه خودرو در قالب بسته خروج از رکود گفت: تاکنون به ما این مسئله ابلاغ نشده است و در حال حاضر حدود 50 هزار ثبت‌نام قطعی برای فروش محصولات سایپا داشته‌ایم وباقی قطعی فرض نمی شوند.
وی با بیان اینکه 65 هزار مورد ثبت‌نام برای خرید خودرو در نمایندگی‌های سایپا انجام شده است، گفت: ملاک اصلی برای پر شدن سقف 110 هزار پیش‌فروش خودرو، فروش قطعی خودرو است، نه پیش‌ثبت‌نام های صورت‌ گرفته.
تقی‌زاده همچنین در مورد اقدام سایپا مبنی برافزایش مدت زمان تحویل تندر 90 سایپا از 30 روز به 90 روز گفت: فروش این خودرو نیز متوقف شد و در حال حاضر ثبت‌نام تمام خودروها با مدت تحویل 30 روزه انجام می‌شود.
وی ادامه داد: ثبت‌نام سایپا 131 دوگانه سوز نیز متوقف شده است.
وی در پاسخ به این سؤال که طبق مصوبه دولت، خودروهای عرضه‌شده در طرح خروج از رکود باید حداکثر 30 روزه به خریداران تحویل داده شود،پس دلیل تعیین مدت زمان 90 روزه برای تحویل تندر 90 چه بوده است؟ گفت: در بخشنامه اصلی دولت، از لفظ پیش‌فروش و زمان تحویل 30 روزه برای این نوع خودرو استفاده شده که از نظر ما پیش‌فروش به نوعی از فروش گفته می‌شود که مبلغی به صورت پیش‌پرداخت دریافت شود و بقیه پول خودرو در زمان تحویل، واریز شود.
وی افزود: فروش اقساطی خودرو، پیش‌فروش محسوب نمی‌شود.
معاون فروش و بازاریابی سایپا در ادامه خبراز کوتاه شدن مدت فاصله چک‌های دریافتی از خریداران در فروش محصولات سایپا داد و گفت: قبلاً این مدت حدود 6 ماه بود که در حال حاضر فاصله بین زمان صدور چک‌ها به یک یا دو ماه رسیده است.
به گفته وی، برای فروش در اقساط چهار ساله، 24 فقره چک و یا 48 فقره چک از خریدار دریافت می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که قرار بود سفته نیز به جای چک دریافت کنند ولی بعد،از قبول آن سرباز زدند گفت: ثبت‌نام کنندگان درصورتی می توانند به جای چک در زمان ثبت‌نام سفته ارائه کنند که در زمان تحویل خودرو به ما چک بانکی تحویل دهند.
تقی‌زاده همچنین در مورد افرادی که مبلغ پیش‌پرداخت خودرو را به حساب سایپا واریز کرده‌اند ولی اعتبارسنجی آنها مردود بوده است، گفت: این افراد می‌توانند برای دریافت مبلغ پرداخت شده به نمایندگی‌ها مراجعه کنند و یا فرد دیگری را به عنوان جایگزین خود معرفی کنند.
وی تأکید کرد: مبلغ پیش‌پرداخت شده توسط این افراد در مدت 72 ساعت به آنها بازگردانده خواهد شد.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here