برای خیلی ها در حین رانندگی این اتفاق افتاده است که سنگی به شیشه برخورد کند و باعث ترک خوردگی و آسیب شیشه بشود.در چنین شریطی دو راه بیشتر ندارید،یا شیشه را تعویض کنید و یا ترمیم کنید.البته همه شکستگی ها قابل ترمیم نیست.ولی ترک خوردگی های کوچک به راحتی قابل ترمیم هستند.برای خیلی خودرو ها هزینه ترمیم شیشه به صرفه تر از تعویض آن است.زیرا بعضی از خودرو ها لوازمشان به راحتی پیدا نمی شوند و یا گران هستند.

معمولا مالکان خودروها ترجیح می‏دهند که به جای تعویض کامل شیشه خودروی خود، آن را ترمیم کنند، زیرا فکر می‏کنند تعویض شیه خودرو معایبی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

  • در بعضی اوقات به علت سهلنگاری نصاب پس از تعویض شیشه به‏صورت دستی، آب‏بندی اتاق به خوبی انجام نمی گیرد و در هنگام بارندگی یا شستشو، آب به داخل کابین خودرو نشت کرده و به قسمت‏های داخلی اتاق نفوذ کند.
  • ممکن است پس از تعویض شیشه، در سرعت‏های بالاتر صدای زوزه باد از درزهای آن شنیده شود.
  • در صورت پیدا نشدن شیشه فابریک خودرو (برای مدل‏های قدیمی)، علاوه بر تغییر در کیفیت دید راننده، ممکن است قیمت خودرو افت شدیدی پیدا کند.
  • هزینه تعویض شیشه، بالاتر از هزینه ترمیم آن است.

یکی از بهترین روش ها برای ترمیم شیشه ماشین استفاده از چسب سیلیکون است.در این روش با استفاده از این نوع چسب و سپس بهره گیری از اشعه ماوراء بنفش یا همان (UV) محل چسب را به اصطلاج پخته و سفت می کنند.هزینه ترمیم شیشه اتومبیل بر اساس نسبت بزرگی ترک و مقدار چسب مصرف شده محاسبه می شود.

دستگاه های ترمیم شیشه همگی یک نوع کار را انجام می دهند و تنها تفاوت آنها در نوع مواد چسب یا رزین مصرفی جهت ترمیم شیشه است. 
معمولا رزین از طریق یک دستگاه نسبتاً ساده به محل ترک یا شکستگی شیشه تزریق می‏شود و سپس با تاباندن اشعه UV روی رزین و خشک شدن آن، کار ترمیم شیشه پایان می‏یابد.

در مورد ترمیم سنگ خوردگی‏ها که یک شکستگی به شکل ستاره ایجاد می‏کنند، نحوه ترمیم شکستگی شیشه اتومبیل بدین صورت است که اپراتورهای ماهر در وسط محل ترک خورده روی شیشه، با استفاده از ابزارهایی یک سوراخ کوچک سوزنی ایجاد می کنند و توسط دستگاه‏های مخصوصی، رزین‏های ویژه ترمیم شیشه را به داخل حفره و ترک‏های جانبی آن تزریق می‏کنند. در مرحله بعد رزین اضافی را توسط کاردک برمی‏دارند. رزین داخل ترک‏ها پس از تابش اشعه UV خشک و مستحکم می‏شود و رزین‏های تزریق شده که در موضع آسیب دیده خشک شده‏اند، با ظاهر شفاف و شیشه‏ای خود، تا حد زیادی ترک و حفره ناشی از سنگ خوردگی را از بین می‏برند.
در مورد شکستگی‏ها و ترک‏های بلندتر روی شیشه نیز روش کار تقریباً مشابه ترمیم سنگ‏خوردگی‏های کوچک است، با این تفاوت که جهت جلوگیری از پیشرفت ترک و شکستگی در جلوی هرکدام از ترک‏ها، یک حفره سوزنی ایجاد می‏کنند و توسط دستگاه تزریق ثابت و متحرک، کل ترک را پُر کرده و سپس مواضع ترمیم شده را در معرض تابش اشعه ماورای بنفش قرار می‏دهند.

  • نکته مهم در ترمیم شیشه ماشین زمان است.هر چه ترمیم زودتر و سریع‏تر انجام شود، نتیجه وکیفیت بهتری خواهد داشت. البته پس از ترمیم شیشه و خشک شدن رزین، دیگر نیازی به نگهداری و مراقبت از محل ترمیم شده وجود ندارد و تمام محدودیت‏های عنوان شده، برداشته خواهند شد.

 

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here