داشبورد یکی از بخش‌های داخلی یک خودرو است که در واقع قسمتی است برای کنترل راننده و دسترسی آسان او به مجموعه کلیدها و نمایش‌دهنده‌ها که زیر شیشه جلو خودروها قرار می‌گیرد.
داشبورد‌ مهم‌ترین بخش داخلی یک خودرو است، به همین خاطر معمولا طراحان به آن بسیار توجه می‌کنند و در واقع نوع ساخت و طراحی آن تاثیر زیادی بر روی ارزش اتومبیل می‌گذارد.
همان طور که تمیزکاری بدنه اتومبیل جلا و جلوه زیبایی به خودرو شما می‌دهد، صفرشویی داخل اتومبیل هم بر روی زیبایی خودرو شما تاثیر بسزایی دارد و داشبورد یک اتومبیل مرکز اصلی توجهات افراد در داخل اتومبیل است، پس برای جلا بخشیدن به یک خودرو باید به داشبورد آن هم توجه بسیاری کرد.یکی از راه‌هایی که می‌توان به داشبورد یک خودرو جلا بخشید، واکس زدن آن است.

واکس داشبورد

روش واکس زدن داشبورد خودرو

پس از شستشو و تمیزکاری داشبورد اتومبیل، آن را به صورت کامل خشک می‌کنیم. سپس با در نظر گرفتن جنس داشبورد، واکس را انتخاب می‌کنیم. در نظر بگیرید واکس هر نوع داشبورد مختص به خودش است و استفاده از واکس نامناسب، می‌تواند به داشبورد اتومبیل شما آسیب برساند. ممکن است داشبورد خودرو شما از ترکیب چند متریال ساخته شده باشد که در این صورت برای هر قسمت باید واکس جدا تهیه کنید. در ادامه این مقاله درباره انواع واکس‌ها صحبت خواهیم کرد.
اگر واکس شما از نوع مایع است، بهتر است آن را بر روی قطعات داشبورد اسپری کنید و سپس با یک اسفنج یا دستمال نرم واکس بزنید و اگر از انواع دیگر است، مقداری از آن را بر روی یک دستمال و یا اسفنج نرم قرار بدهید و سپس به آرامی و در یک خط صاف فرضی، داشبورد را واکس بزنید.اگر بر روی قطعات داشبورد خودرو شما خط و خش وجود دارد، بهتر از واکس‌های قوی که با پولیش مایع ترکیب شده‌اند استفاده کنید.

واکس داشبورد

انواع واکس داشبورد


داشبورد‌های پلاستیکی

اغلب داشبورد‌های خودرو‌ها از جنس پلاستیک‌های سخت هستند که به فایبرگلاس هم معروفند.
این نوع داشبورد‌ها ممکن است در قالب طرح‌های مختلف، مانند چوب عرضه شده باشند. اغلب این داشبورد‌ها با قسمت‌هایی همراه هستند که متریال آن‌ها متفاوت با پایه اصلی داشبورد یعنی فایبرگلاس است، استفاده از پلاستیک‌هایی با پلیمر سخت ABS یکی از مواردی است که همراه با داشبورد‌های فایبر گلاس استفاده می‌شود که معمولا این نوع پلاستیک‌ها دور مانیتور‌ها و نمایشگر‌های سرعت قرار می‌گیرند.
معمولا برای براق شدن این داشبورد‌ها از واکس‌های مایع استفاده می‌کنند، اما اگر می‌خواهید همراه با درخشندگی، یک لایه محافظ هم به داشبورد خودرو اضافه کنید ما به شما واکس‌های ژله‌ای را پیشنهاد می‌کنیم.

واکس داشبورد

تریم‌های آلومینیومی

در برخی از داشبورد‌ها از نوار‌ها و قطعات آلومینیومی برای طراحی استفاده می‌کنند که معمولا در خودرو‌های سفارش کشور‌های اروپایی این نوع طراحی بیشتر به چشم می‌خورد. به دلیل برجسته بودن، این قطعات معمولا در طول زمان دچار خط و خش می‌شوند به همین دلیل برای واکس زدن آن‌ها ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از واکس‌های قوی که با پولیش ترکیب شده‌اند استفاده کنید. این واکس‌ها به صورت جامد و چرب هستند.

تریم‌های فیبر کربن

در برخی از خودرو‌های لوکس امروزی شاهد این هستیم که قطعاتی از داشبورد خودرو را از جنس فیبر کربن می‌سازند که جلوه خیره کننده‌ای به خودرو می‌دهد. به دلیل آنکه فیبر کربن‌های استفاده شده در تریم‌های داخلی خودرو ترکیب با پلیمر‌های سخت پلاستیکی هستند، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم مانند داشبورد‌های فایبر گلاس از واکس‌های مایع یا ژله‌ای استفاده کنید.

واکس داشبورد

داشبورد‌های چوب

در طراحی اتومبیل‌های لوکس و گران‌ قیمت بر اساس سلیقه خریدار امکان این بوجود می‌آید که داشبورد خودرو را از جنس چوب بسازند. داشبورد‌های چوب به داشبورد‌های یات هم معروف هستند زیرا در مواردی از چوب‌های Yacht ( قایق‌های شخصی ) در طراحی آن‌ها استفاده می‌شود.
برای واکس داشبورد‌های چوب باید فقط از واکس‌های چوب طبیعی، که از مواد طبیعی تشکیل‌اند استفاده کرد.

داشبورد‌های چوب

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here