در پنجاه سال اخیر یکی از خواسته‌های خریداران اتومبیل‌ها، داشتن دنده معمولی ( دستی ) همراه با دنده اتوماتیک بوده است. بوجود آمدن سیستم گیربکس اتوماتیک برای خودرو‌ها یک انقلاب بزرگ در صنعت اتومبیل سازی بود و امروزه می‌توانیم مشاهده کنیم که این اختراع، به سرعت فراگیر شده است و می‌توان گفت تمامی خودروسازان بزرگ دنیا از این سیستم گیربکس در خودرو‌های خود استفاده کرده‌اند. اما یکی از دلایلی که گیربکس‌های معمولی یا دستی از بین نرفته‌اند را می‌توان سرعت تعویض ضریب دنده در این گیربکس‌ها دانست، به دلیل آن که تعویض دنده و مقدار نیروی انتقال یافته به چرخ‌ها، در گیربکس‌های معمولی توسط خود راننده انجام می‌شود می‌توان گفت که اتومبیل‌هایی که از گیربکس‌های معمولی استفاده می‌کنند، در مجموع شتاب بالاتری نسبت به خودرو‌هایی که از گیربکس اتوماتیک بهره می‌برند، دارند.

معرفی سیستم تیپ ترونیک

فلسفه وجودی تیپ ترونیک

اجزا و فناوری‌هایی که در گیربکس‌های اتوماتیک استفاده می‌شود، طوری برنامه ریزی شده‌اند که دور موتور اتومبیل را قبل از تعویض ضریب دنده به حداکثر برسانند، زیرا این امر باعث می‌شود فشار کمتری به موتور خودرو وارد شود و همینطور کنترل خودرو را برای کاربر راحت‌تر می‌کند. اما اگر شما بخواهید با خودرو خود در مسابقه شتاب شرکت کنید و یا از رانندگی کسل کننده در خیابان‌ها خسته شده‌اید، قطعا گیربکس‌های اتوماتیک برای شما مناسب نیست. طراحان پورشه در سال ۱۹۷۱ برای اولین بار نوعی جدید از گیرکس‌های اتوماتیک را بر روی نسخه قدیمی ۹۱۱ آزمایش کردند، که این اجازه را به راننده می‌داد که بتواند همزمان با داشتن سیستم گیربکس اتوماتیک، گیربکس معمولی را هم تجربه کند. پورشه تا سال ۱۹۸۰ این سیستم جدید انتقال نیرو را ارائه نداد، ولی در پایان همان سال همراه با نسل جدید اتومبیل ۹۱۱ خود، اولین سری گیربکس‌های تیپ ترونیک را معرفی کرد. سیستم تیپ ترونیک پورشه که امروزه به نام انحصاری PDK شناخته می‌شود، این اجازه را به صاحبان اتومبیل‌ها می‌دهد که آرامش و راحتی گیربکس اتوماتیک را همراه با هیجان و سرعت گیربکس معمولی، به صورت یکجا داشته باشند.
در سال ۱۹۹۰ پورشه با گسترش تیپ ترونیک، باعث شد که مابقی کمپانی‌های خودرو‌سازی دنیا بتوانند از این سیستم انتقال نیرو استفاده کنند. تیپ تروینیک این اجازه را به رانندگان می‌داد که بتوانند با خودرو اتوماتیک خود در مسابقات اتومبیل رانی نیز شرکت کنند و در واقع می‌توان گفت تیپ ترونیک یک انقلاب بزرگ در صنعت مسابقات اتومبیل رانی نیز بود، که باعث شد شرکت کنندگان رالی‌ها و مسابقات محلی در سراسر دنیا حدود ۲۰ درصد افزایش یابد.

تیپ ترونیک چگونه کار می‌کند

تیپ ترونیک چگونه کار می‌کند

تیپ ترونیک در واقع یک نوع سیستم حرکتی تسمه‌های جعبه دنده است که این امکان را به راننده اتومبیل می‌دهد که در زمان کنترل و هدایت نیرو توسط سیستم گیربکس اتوماتیک خودرو، بتواند ضریب دنده خودرو را کم یا زیاد کند. سیستم تیپ ترونیک بر پایه الگوریتم‌های گیربکس اتوماتیک خودرو ضریب دنده را تغییر می‌دهد از همین رو رانندگان فقط قادر هستند یک مرحله یا ضریب از مقدار دنده را کم یا زیاد کنند. تیپ ترونیک‌های امروزی بسیار دقیق‌تر شده اند و با سیستم‌های کامپیوتری خودرو‌ها و همگام با مابقی سیستم‌های داخلی خودرو عمل می‌کنند که همین موضوع باعث شده است که در هنگام تعویض دنده توسط راننده به موتور خودرو هیچگونه فشاری وارد نشود.
معمولا در خودرو‌های امروزی، تعویض دنده تیپ ترونیک توسط خود اهرم داخلی خودرو انجام می‌شود و یا در بسیاری از اتومبیل‌ها از شیفتر‌های پشت فرمان (دنده پشت فرمان) استفاده می‌کنند.

تیپ ترونیک چگونه کار می‌کند

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here