به مجموعه عملیاتی که برای تمیز‌کاری داخل خودرو بعد از شستشوی اولیه اتومبیل انجام می‌شود، صفرشویی می‌گویند. به طور کلی صفرشویی در چهار مرحله صورت می‌گیرد که هر کدام مربوط به بخشی از داخل کابین اتومبیل است.
به صورت کلی هدف از صفرشویی برطرف کردن نواقص و همینطور شستشوی داخل خودرو است. صفرشویی عملی است که می‌تواند برای جلوه و زیبایی داخلی خودرو شما مفید باشد، از همین رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که حداقل هر ماه یکبار این مجموعه عملیات را انجام دهید. در این مقاله تیم لوکاپرو قصد دارد ۲ مرحله از صفرشویی اصولی اتومبیل را آموزش دهد .

صفرشویی (کف و صندلی‌ها)

شستشوی کف اتومبیل

کف اتومبیل‌ها معمولا دارای دو بخش هستند؛ یکی کفپوش‌ها که به راحتی از سطح جدا می‌شوند و دیگری قسمت اصلی کف یا همان موکت کف است. برای شستشوی کف خودرو بهتر است ابتدا کفپوش‌ها را به بیرون اتومبیل انتقال دهید، سپس با استفاده از آب و مایع شوینده، کفپوش‌ها را کاملا تمیز کنید، برای این کار بهتر است از یک تی سر لاستیکی استفاده کنید، بر روی سطح برخی از کفپوش‌ها شیار‌هایی وجود دارد که ممکن است در هنگام شستشو، آشغال و خرده ریزه‌های دیگر میان آن‌ها گیر کند، برای برطرف کردن این مسئله، کفپوش‌ها را چندین با به یک دیوار بکوبید تا بر اثر ضربه‌های وارد شده به کفپوش، این خرده ریزه‌ها از آن جدا شوند. سپس کفپوش‌ها را در محلی بگذارید تا کاملا خشک شوند، حال وقت موکت کف اتومبیل است، بسیاری از صاحبان خودرو‌ها و یا حتی در بسیاری از کارواش‌ها، از بخارشو برای تمیز کردن موکت کف استفاده می‌کنند که این عمل بسیار نادرست، زیرا بخار آب باعث خیس شدن موکت می‌شود و از همین رو در طول زمان موکت را پوسیده می‌کند و همینطور اگر به خوبی خشک نشود، می‌تواند باعث بوجود آمدن بوی بد در کابین خودرو شود.
از همین رو ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از آب یا بخارشو استفاده نکنید، برای داشتن یک نتیجه خوب می‌توانید از جارو برقی برای تمیز کردن موکت کف خودرو خود استفاده کنید و سپس با استفاده از شامپو و یا مواد شوینده مشابه، موکت کف را تمیز کنید، فراموش نکنید برای این کار باید از یک دستمال تمیز ولی زبر استفاده کنید و همینطور پس از شسشتو، در خودرو خود را باز نگه دارید، تا موکت کف اتومبیل به خوبی خشک شود.
پس از خشک شدن کامل کفپوش و موکت کف اتومبیل، حالا می‌توانید کفپوش‌ها را به داخل خودرو منتقل کنید، فقط دقت کنید که کثیفی بر روی کفپوش‌ها بوجود نیامده باشد.

صفرشویی (کف و صندلی‌ها)

شستشوی صندلی‌های اتومبیل

در بخش صندلی‌های یک عمل صفرشویی، ابتدا باید روکش صندلی‌ها را بررسی کرد. اگر صندلی‌های خودرو شما دارای روکش اضافه است، ابتدا آن‌ها را از صندلی‌ها جدا کنید، این کار یک مقدار مشکل است اما برای یک صفرشویی خوب لازم است.
پس از بیرون آوردن روکش صندلی‌ها، آن‌ها را با استفاده از شوینده مناسب جنس رویه روکش‌ها، کاملا بشورید، اگر روکش صندلی شما از جنش پشم یا خز است، می‌توانید با استفاده از یک برس و یا دستمال تمیز زبر همراه با شامپو فرش، آن را به خوبی تمیز کنید و سپس با استفاده از نور خورشید آن‌ها را خشک کنید. نور خورشید ضمن خشک کردن روکش صندلی‌ها، باعث از بین رفتن باکتری‌ها و همینطور بوی بد آن‌ها می‌شود.
سپس با استفاده از یک جاروبرقی روکش صندلی‌های اصلی خودرو را تمیز کنید و با یک دستمال خیس روی آن‌ها بکشید، پس از آن درب خودرو را باز بگذارید تا نم بر روی صندلی‌ها کاملا خشک شود و سپس روکش صندلی‌ها را دوباره بر روی آن‌ها بکشیم.
در نظر بگیرید که همیشه از شوینده‌های مناسب استفاده کنید، زیرا در صورتی که از مواد قوی برای شستشو استفاده کنید، امکان این است که رویه صندلی خودرو شما پس از مدتی شروع به پوسیدن کند.

صفرشویی (کف و صندلی‌ها)

صفرشویی (سقف و داشبورد)

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here