به عملیاتی که برای نظافت قطعات داخلی خودرو بعد از شستشوی اولیه اتومبیل انجام می‌شود، صفرشویی می‌گویند. به طور کلی صفرشویی در چهار مرحله صورت می‌گیرد که هر کدام مربوط به بخشی از داخل کابین اتومبیل است.
در مقاله قبل نکاتی در مورد نظافت کف و صندلی‌ها گفتیم، در این مقاله قصد داریم صفرشویی قسمت‌های سقف و داشبورد را توضیح بدهیم، در نظر بگیرید که به دلیل وجود اجزای ریز و همینطور شیار‌های نازک در بین قطعات داشبود، به غیر از وسایل نظافت معمولی، گوش‌پاک کن و فرچه نظافت هم باید به همراه داشته باشیم.
به صورت کلی هدف از صفرشویی برطرف کردن نواقص و همینطور شستشوی داخل خودرو است. صفرشویی عملی است که می‌تواند برای جلوه و زیبایی داخلی خودرو شما مفید باشد، از همین رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که حداقل هر ماه یکبار این مجموعه عملیات را انجام دهید.

صفرشویی (سقف و داشبورد)

شستشوی سقف اتومبیل

سقف اتومبیل‌ها معمولا در معرض دوده‌های سیگار، بخار نوشیدنی‌های گرم و… هستند و به این دلیل در سقف‌های معمولی می‌توانیم سیاهی را بر روی آن‌ها مشاهده کنیم. اگر جنس سقف خودرو شما حالت موکتی دارد، بهتر است آن را با ترکیب شامپو فرش و چند قطره مایع سفید کننده تمیز کنید. در نظر بگیرید در این حالت از یک دستمال نرم استفاده کنید تا پرز‌های بر روی روکش سقف از بین نروند.
اگر سقف خودرو شما از جنس جیر است، دقت کنید کنید که از مواد شوینده قوی استفاده نکنید، زیرا باعث می‌شود سقف جیر خودرو شما در طول زمان پوسیده و روکش آن بر اثر گرما از خود سقف جدا شود. ما برای شستشوی سقف جیر به شما پیشنهاد می‌کنیم که از آب و کمی مایع شستشوی ظروف استفاده کنید، این ترکیب باعث می‌شود کدری روی سقف جیر شما بر طرف شود. پس از نظافت اولیه سقف جیر، حالا باید از واکس استفاده کنیم، شما می‌توانید از یک واکس براق کننده نسبتا ضعیف، برای افزایش جلوه و درخشندگی سقف جیر اتومبیل خود استفاده کنید.
اگر خودرو شما دارای سانروف، مونروف و یا سقف پاناروما است، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از شیشه پاک کن و یک دستمال تمیز برای نظافت آن‌ها استفاده کنید، همینطور می‌توانید با یک فرچه نرم شیار‌های بین شیشه و سقف را کاملا تمیز کنید، البته بهتر است این عمل را قبل از نظافت کف و شیشه کرده انجام داده باشید.

صفرشویی (سقف و داشبورد)

شستشوی قطعات داشبورد اتومبیل

داشبورد هر خودرو، نشانگر کیفیت و دقت به کار رفته در طراحی داخلی آن است و قطعا مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در جلوه داخلی اتومبیل شما است. بهتر است قبل از تمیزکاری داشبورد، از جنس آن با خبر باشیم، اگر داشبورد خودرو شما از جنس چوب یا چوب یات هست، نباید از مایع‌های شسشو در آن استفاده کنیم و بهتر است با یک دستمال نم دار و نرم، خیلی آروم روی آن بکشیم و سپس با استفاده از واکس مخصوص چوب، داشبورد را به آرامی واکس بزنیم، در نظر بگیرید در داشبورد‌هایی که از جنس چوب طبیعی هستند، فقط باید از واکس چوب استفاده کنیم در غیر این صورت باعث کدری و پوسیدگی چوب داشبود می‌شود.
یک گوش پاک‌کن بردارید، سر آن را به مایع تمیز کننده آغشته کنید و تمام شیار‌های ریزی که بین اجزا و قطعات داشبورد است تمیز کنید، برای شیار‌های درشت تر می‌توانید از فرچه نرم هم استفاده کنید.
بعد از نظافت کامل شیار‌ها، با استفاده از جارو برقی، روی تمام قطعات داشبورد را تمیز کنید. وقتی تمام خرده ریز‌ها و آشغال‌های بر روی قسمت داشبورد تمیز شد، حالا با یک دستمال و ترکیب یک مایع شسشوی ظریف، تمام قطعات داشبورد را تمیز کنید و پس از خشک شدن از واکس‌های مربوط به داشتبورد برای جلا بخشیدن به آن استفاده کنید.

صفرشویی (سقف و داشبورد)
صفرشویی (کف و صندلی‌ها)

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here