به گزارش تیم خبری لوکاپرو،از اواخر سال ۱۳۹۱ بود که با افزایش یافتن تحریم ها، قیمت خودروها سر به فلک گذاشته و شاهد افزایش بی سابقه قیمت خودروها بودیم و استدلال مسئولان خودروسازی بر این افزایش قیمت، تاثیر تحریم ها بر کاهش تولید و گرانتر خریدن قطعات خودرو که عموما وارداتی هستند بوده است بطوریکه سعید مدنی مدیرعامل سابق سایپا نقش تحریم‌ها در کاهش تولید خودرو را موثر دانست و گفت: در تلاش هستیم که تحریم‌ها را دور زده و تولید را به میزان قبل برسانیم و این استدلال از آن مقطع زمانی تا قبل از امضای برجام در دولت یازدهم وجود داشت و مسئولین دولت یازدهم تا قبل از توافق هسته ای در شعارهای تبلیغاتی خود اعلام می کردند که با لغو تحریم ها شاهد کاهش نرخ خودرو های داخلی و وارداتی خواهیم بود، اکنون با وجود لغو تحریم ها همه منتظر کاهش قیمت خودرو هستیم اما سوال اینجاست که چقدر این صحبتها صحت داشته است ،آیا انتظار کاهش قیمت خودرو در این بازار خواسته معقولی نیست ؟
محمدرضا نجفی‌منش، عضو انجمن قطعه سازان ایران ۸ روز پس از امضاء برجام در یک مصاحبه اعلام کرد؛ «قرار نیست بعد از لغو تحریم ها خودرو ارزان شود. مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد افزایش یافته، دستمزدها هم بالا رفته، نرخ دلار نیز در حال واقعی شدن است، پس با این اوصاف قیمت های امروز خودرو در ایران کاهش که نه باید افزایش یابد.»
پس از سالها کش مکش میان گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران بر سر موضوعات هسته ای نهایتا زحمات فروان دولت تدبیر و امید و در راس آن وزیر امور خارجه کشورمان و همراهان ایشان برگ تازه ای از دیپلماسی جهانی ورق خورد تا به جهانیان ثابت گردد که ایران یک کشور کاملا صلح طلب و در عین حال اهل گفتگو و دیپلماسی ست.

طی چند سال گذشته صنعت خودرو که یکی از مهمترین صنایع داخلی کشور به شمار می رود متأثر از همين تحریم های ظالمانه با فرازو نشیب های فراوانی مواجه بود که از مهمترین آن میتوان به افزایش ناگهانی قیمت خودرو و ابراز نارضایتی شدید مردم اشاره کرد.

با شروع تحریم ها، بازار ارز با سونامی افزایش قیمت روبه رو گردید که همین افزایش، مهمترین دلیل افزایش قیمت خودرو نیز بود.

پس از تلاش های فراوان دولت تدبیر و امید و زحمات دکتر ظریف در عرصه دیپلماسی، بلاخره دیوار تحریم فرو ریخت و تمامی تحریم های هسته ای ایران لغو گردید.

بازار خودرو نیز به پیروی از شرایط قبل از اجرای برجام به خواب زمستانی رفته بود چرا که بسیاری از خریداران و فروشندگان خودرو در انتظار نتایج قطعی مذاکرات و اجرای نهایی برجام بودند.

کاظم نیک خواه در همین خصوص گفت : با توجه به نهایی شدن اجرای برجام و لغو تحریم های هسته ای ایران بازار خودرو نیز از خواب زمستانه بیدار خواهد شد و جان دوباره ای خواهد گرفت و همچنین مردم نیز از بلاتکلیفی قیمتی در بازار خودرو در خواهند آمد.

این فعال بازار خودرو در خصوص کاهش قیمت خودروهای داخلی اظهار داشت : بدون شک قیمت خودرو کاهشی نخواهد داشت و اگر هم کاهشی داشته باشد متاثر از شرایط بازار خواهد بود و این کاهش قیمت چشمگیر نیست.

نیک خواه در ادامه افزود : برخی از مسئولین به دلیل نداشتن درک درستی از علم اقتصاد انتظار کاهش قیمت خودرو و برگشت آن به قیمت های اولیه را خواهند داشت و این انتظار غلط و اشتباه را در افکار عمومی تزریق خواهند کرد اما به واقع چنین نیست.

با لغو تحریم ها و شروع مراودات اقتصادی و مهمتر از آن امکان مجدد سوئیفت در ایران، به امید خدا باز هم رونق اقتصادی را در کشور خواهیم دید و در نتیجه قدرت خرید مردم نیز به پیروی از آن افزایش خواهد یافت و مردم نیز درک خواهند کرد که قیمت خودرو بر اساس پارامترهای مختلف، چه بسا با افزایش قیمت نیز مواجه گردد اما این مهم نیازمند زمان و کمی صبر می باشد تا نتیجه لغو تحریم ها بر اقتصاد کشور نماین گردد.

وی در پایان خاطر نشان کرد : دولت جناب دکتر روحانی و تیم مذاکره کننده ی هسته ای ایران برنده ی گفتگو هسته ای بودند و ثابت کردند که مردان و زنان این سرزمین به هیچ وجه در مقابل بیگانگان سر تعظیم فرو نخواهد آورد.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here