گیربکس (Gearbox) یکی از اجزای اصلی و مهم خودرو‌ها می باشد و وظیفه انتقال و هدایت نیروی تولید شده توسط موتور است. گیربکس در اصل سیستمی است که طی آن، مقدار قابل تنظیمی از دور موتور، با استفاده از چرخ دنده های سر تا سر گیربکس و با سرعت ها و قدرت های قابل کنترل، به چرخ‌های اتومبیل انتقال می‌یابد و با تکیه بر این سیستم، قادر خواهیم بود بازه سرعت حرکت یک خودرو را تنظیم کنیم. به زبان ساده گیربکس نیرو را از موتور گرفته و به اندازه‌ای که ما می‌خواهیم به چرخ‌ها منتقل می‌کند.

gearbox

تنظیم سیستم هدایت نیرو در گیربکس‌های اتوماتیک

در گیربکس اتوماتیک، خودرو با استفاده از سیستم آنالیز نیرو خود مقدار نیروی لازم برای چرخ‌ها را تشخیص می‌دهد و با استفاده از مبدل گشتاور سر گیربکس، مقدار نیرویی که به سیستم گیربکس وارد می‌شود را کنترل می‌کند و دیگر نیازی نیست که شما مقدار نیروی منتقل شده را کنترل کنید. کنترل والف یا همان ساعت گیربکس محلی است که تمام کانال‌های روغن گیربکس در آن قرار دارد و همینطور در این قسمت سوپاپ‌ها با استفاده از فشار فنر‌ها یا فشار روتی، تغییر مکان می‌دهند که نتیجه این تغییر مکان، تغییر جهت و فشار روغن گیربکس است که باعث کنترل توربین‌ها و سرو‌ها و در نتیجه ضریب دنده در گیربکس می‌شود. در واقع کنترل والف محلی است برای کنترل مقدار ضریب دنده به همین دلیل می‌توان گفت مهمترین قسمت یک گیربگس اتوماتیک کنترل والف آن است.

به دلیل استحکاک بوجود آمده در شیار‌ها و تونل‌های کنترل والف در اثر جا به جایی سوپاپ‌ها، پس مدتی انتقال روغن موتور به خوبی انجام نمی‌پذیرد، در این صورت شما نیاز به ساعت کردن و یا همان تنظیم کنترل ولف گیربکس اتومبیل خود دارید، برای این امر می‌توانید از متخصصین و تعمیرکاران حرفه‌ای لوکاپرو بهرمند شوید. فقط کافی است به مجموعه لوکاپرو تماس حاصل بفرمایید تا در کمترین زمان ممکن یک تیم حرفه‌ای برای شما ارسال شود و تمام سرویس‌ها از جمله ساعت کردن گیربکس اتومبیلتان توسط این تیم حرفه‌ای و متخصص انجام شود.

girbox-satkardan

تعویض قطعات گیربکس

در مواردی اجزای کنترل والف گیربکس نیاز به تعویض دارد، در برخی از خودرو‌ها به دلیل جا به جایی غلط سوپاپ‌های کنترل والف به دلیل تعویض نامناسب ضریب دنده، اجزای کنترل والف گیربکس ترک می‌خورند و یا قسمتی از آن‌ها بر اثر فشار ناگهانی روغن موتور از بین می‌روند، یکی از این قطعات شیر‌های برقی کنترل ولف است که در واقع وظیفه تنظیم فشار روغن موتور را دارند، در خودرو‌های لوکس وارداتی این شیر‌ها از جنس فولاد هستند و به ندرت پیش می‌آید که نیاز به تعویض داشته باشند، اما در برخی از خودرو‌ها مانند خودرو‌های چینی، مواد به کار رفته در این شیر‌ها ضعیف هستند و در صورت تعویض نا مناسب ضریب دنده، به راحتی آسیب می‌بینند. تیم متخصص لوکاپرو با در نظر گرفتن انواع متریال بکار رفته در اجزای گیربکس‎‌های خودرو‌ها، اقدام به واردتان مستقیم این اجزا و قطعات کرده است، از این همه روزه شما می‌توانید برای سرویس گیربکس اتومبیل خود به لوکاپرو تماس حاصل بفرمایید تا در کمترین زمان ممکن گیربکس اتومبیل شما سرویس شود، حتی در برخی از موارد تعمیرکاران ما می‌توانند این سرویس را در محل مورد نظر شما به انجام برسانند، برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما مشورت کنید.

dande

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here