ایجاد خط و خراش بر روی بدنه اتومبیل یک امر عادی و اجتناب ناپذیر است و برای از بین بردن آن‌ها باید بدنه خودرو را خشگیری کرد. به صورت معمول پوسته بدنه اتومبیل‌ها از سه لایه فلز تشکیل شده‌اند و اگر خط و خش روی بدنه خودرو فقط لایه اول را دچار آسیب کرده باشد، به این نوع خط و خش، خراش سطحی می‌گویند و اگر به خراش بوجود آمده به عمق لایه‌های دوم و سوم برسد، خراش عمیق است. رفع هر کدام از انواع خراش‌های بدنه خودرو، راه و روش مخصوص خودش را دارد.
در اتومبیل‌های لوکس وارداتی، متد خشگیری کمی متفاوت است، به دلیل اینکه معمولا در این خودرو‌ها از رنگ‌های چند لایه با کد رنگی انحصاری استفاده شده است و رنگ آمیزی بدنه این خودرو‌ها به شکلی است که؛ اتم‌های تشکیل دهنده محلول رنگ بدنه آن‌ها به صورت منظم و با زاویه‌هایی حساب شده، بر روی لایه فلزی بدن خودرو قرار می‌گیرند. از همین رو برای خشگیری بدنه خودرو‌های لوکس وارداتی باید دقت بیشتر به خرج داد و طبیعی است روش خشگیری بدنه این خودرو‌ها با اتومبیل‌های معمولی متفاوت باشد.

خشگیری بدنه اتومبیل‌های لوکس
خشگیری بدنه اتومبیل‌های لوکس

خشگیری سطحی بدنه اتومبیل‌های لوکس

معمولا برای خشگیری سطحی بدنه خودرو‌ها، ابتدا اتومبیل را به زیر نور آفتاب برده تا با استفاده از انعکاس نور خورشید، محل خراش‌های بدنه اتومبیل را مشاهده کنند. اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای بدست آوردن نتیجه بهتر، بدنه خودرو را به زیر نور ملایم فرابنفش ببرید، مخصوصا در اتومبیل‌های لوکس که ممکن است به دلیل خراش وارد شده، زاویه ذرات رنگ بدنه آن‌ها دچار تغییر شده باشد، در این صورت بدنه خودرو حالت رنگ استریم لاینینگ خود را از دست می‌دهد و نور به درستی بر روی آن انعکاس پیدا نمی‌کند.
پس از مشخص نمودن محل خراش‌های روی بدنه، با استفاده از پولیش‌های مایع ( ضعیف ) خراش را بپوشانید، حدود ۱ دقیقه اجازه دهید پولیش بر روی خراش باشد تا به صورت کامل فرورفتگی ناشی از خراش را پر کند. سپس با استفاده از یک دستمال نرم به آرامی و به صورت دورانی پولیش را پخش کنید تا کاملا اثر آن از بین برود.
پس از پولیش ، نوبت به واکس می‌رسد، در نظر بگیرید واکسی که استفاده می‌کنید باید از نوع ضعیف باشد، از همین رو ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از واکس‌های فومی استفاده کنید. واکس را بر روی یک دستمال نرم و تمیز اسپری کنید و سپس به آرامی و موازی با خط افق ذرات رنگ خودرو، بدنه را واکس بزنید.

خشگیری بدنه اتومبیل‌های لوکس

خشگیری عمیق بدنه اتومبیل‌های لوکس

در صورتی که با استفاده از نور فرابنفش تشخیص دادید که خراش روی بدنه خودرو از نوع عمیق است، پس از مشخص نمودن محل‌های خراش، با استفاده از پولیش‌های قوی ( جامد ) و دستگاه پولیش، به صورت دورانی محل خراش را پولیش‌کاری کنید. در نظر بگیرید که یدک ( دستمال ) دستگاه پولیش باید از نوع نرم باشد.
پس از پولیش کاری محل خراش را به خوبی بشورید و آن را خشک کنید، دوباره اتومبیل را به زیر نور فرابنفش ببرید تا خطوط منعکس کننده نور بر روی بدنه مشخص شود، حالا با استفاده از یک دستمال نرم، شروع کنید به واکس زدن بدنه، در این مرحله ما به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ برای بدست آوردن نتیجه بهتر، کل قطعه و قطعات اطراف محل خراش را به صورت یکدست و در امتداد یک خط واکس بزنید.

خشگیری بدنه اتومبیل‌های لوکس

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here