14 آگوست 1893 در کشور فرانسه به دستور اداره پلیس شهر پاریس، اولین پلاک خودرو معرفی و اجرایی شد.

به گزارش تیم خبری لوکاپرو: ، درحقیقت وسایل نقلیه موتوری که توانایی سرعت بیش از 30 کیلومتر در ساعت را داشتند، باید پلاک خودرو نصب می کردند. پس از فرانسه، کشور آلمان (1896) نصب پلاک خودرو را اجباری کرد و همچنین هلند اولین کشوری است که پلاک ملی خودرو با نام «اجازه رانندگی» صادر کرد. سال 1903 در آمریکا، ایالت ماساچوست سراغ نصب پلاک خودرو رفت و تا 15 سال بعد تمامی خودروهای ایالات متحده آمریکا دارای پلاک شدند.

تعویض و نصب پلاک بر روی خودروها در ایران قدمتی طولانی دارد، در دوران صدارت وثوق الدوله (1298)اداره بلدیه (شهرداری) به درشکه ها و گاری ها پلاکهایی زدند که هر کدام خم دارای شماره ای بودندسابقه اولین خودرو پلاک شده در کشور برمی گردد به سال 1305 که اولین خودرو به کشور وارد شد. در سال 1305 که ابتدائی ترین خودروها وارد کشور شدند هیچکس فکر نمی کرد که امروز با تعدد خودرو مواجه شویم. در آن روزگارها قوانینی که شامل 32بند بود برای شماره گذاری خودروها وضع شد که البته این قوانین سه سال بعد از ورود اولین خودروها به کشور یعنی در سال 1308 تنظیم شد.
در آن سال، خودروها صاحب پنج پلاک شدند؛ نام کارخانه، آدرس مالک، نمره‌عقب، نمره‌جلو و پلاک مالیات.
تصویب قوانین به همین جا ختم نشد؛ حدود 1308 وقتی تعداد اتول سوارهای شخصی شهر به 1522 نفر رسید، قوانین مربوطه نیز تغییر کرد و پلاک‌ها متشکل از نام شهر و حدود چهارعدد که در بالای نام شهر قرار داشت، شدند.
در گذشته در پلاک خودروها پنج رقم و نام شهری که خودرو در آن پلاک شده بود دیده می شد و یا به همراه شماره پلاک و نام شهر عددی دیگر در آن درج می شد.
با افزایش خودرو در کشور، تصمیمی اتخاذ شد تا یكی از حروف الفبای فارسی نیز به نام شهرها افزوده شود و سپس نوبت به پلاك‌هایی رسید كه نام شهر با عدد دو رقمی تركیب و پلاك‌های جدیدی بر روی خودروها نصب شد.
در دهه هفتاد، خودروها دیگر از آن شکل و شمایل قدیمی خارج شده و پلاک‌ها نیز لیزری شده بود. در سال 1378 با آمدن پلاك‌های لیزری، مسئولین تصمیم گرفتند كه باید همه پلاك‌های خودروها یكسان شوند و این نوع پلاك روی همه خودروها نصب شود.

123

گران ترین پلاک: در سال 2008، طی یک حراجی در ابوظبی پلاک شخصی خودروی «شماره1» به حراج گذاشته شد و انتظار می رفت رکورد دنیا را بشکند که همین طور هم شد، یکی از ثروتمندان ابوظبی این شماره پلاک را با قیمت 25/7 میلیون پوند خرید. رکورد قبلی سال 2007 بود که فردی پلاک خودرو به شماره 5 را در همان حراجی به ارزش پنج میلیون پوند خریده بود و چون شماره 55 را بیشتر دوست داشت، برای خرید 55 به جای پنج، 800 هزار پوند بیشتر پرداخت.
حذف حروف لاتینO و I از پلاک های خودرو: در مالزی دو حرف لاتینO و Iبه دلیل شباهت شان با اعداد صفر و یک حذف شده اند. حرف لاتین zهم فقط برای وسایل نقلیه ارتش مالزی استفاده می شود.
جنس پلاک های خودرو: قدیمی ترین پلاک های خودرو از جنس چینی بود که روی آهن یا سرامیک قرار می گرفت و بسیار شکننده بود. بعدها در زمان جنگ از پلاک های مقوایی، چرم و پلاستیک هم استفاده شد.
سرمـایه هـایی به شکل پلاک خودرو: با توجه به خرید پلاک های گران قیمت توسط افراد ثروتمند اروپایی و همچنین در برخی کشورهای خاورمیانه، این روزها پلاک های شخصی خودرو به نوعی سرمایه طولانی مدت محسوب می شود. برای یک مثال خوب از این نوع سرمایه، می توان به شماره پلاک «1» در بریتانیا اشاره کرد. این پلاک در سال 1989 به ارزش 160 هزار پوند فروخته شد و کارشناسان معتقدند چنانچه این پلاک وارد حراجی شود، می تواند بیش از 300 هزار پوند قیمت گذاری شود.
مشاهیر و پلاک خودرو: اولین پلاک خودروی اشخاص بسیار مهم VIP1 برای خودروی پاپ ژان پل دوم، هنگام سفرش به ایرلند نصب شد. پس از آن بسیاری از افراد ثروتمند و مشهور سعی در خرید این پلاک تاریخی داشتند که در نهایت رومن آبراموویچ، فوتبالیست چلسی، آن را با قیمت 285 هزار دلار در سال 2006 خریداری کرد، اما اولین بازیگر مشهور که در بریتانیا پلاک خودروی شخصی خرید، یک کمدین و موسیقیدان بریتانیایی بود که نمره پلاک او شماره T8بود. این پلاک در حال حاضر در اختیار یکی از مالکان کارخانه تولید شکر در بریتانیاست.
پلاکی برای تختخواب: خلاقیت عجیب شری بلر، همسر تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، زمانی به پسر خردسال خود تختخوابی به شکل خودروی لامبورگینی هدیه کرده بود و جالب تر از همه این که برای این تختخواب، پلاک خودروی شخصی واقعی خریده بود تا پسرش را دوچندان خوشحال کند. پسر او بعدها می توانست از این پلاک برای خودروی واقعی اش استفاده کند.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here