همه ما می‌دانیم که بنزین ارائه شده از سوی مراکز پمپ بنزین در ایران، بسیار بی‌کیفیت است و ضمن اینکه ناخالصی‌های فراوانی را به همراه دارد، دارای اکتان بسیار کمی است. بر اساس آمارهای غیر رسمی منتشر شده از سوی مجموعه‌های تحقیقاتی، اکتان بنزین معمولی در ایران 87 RON و در بنزین سوپر 95 RON می‌باشد؛ اما از آنجایی که این آمار به صورت رسمی ارائه داده نشده است، نمی‌توان به بنزین عرضه شده از سوی مراکز پمپ بزنین اعتماد کرد. از طرفی زمانی که از یک خودرو هشت سیلندر صحبت می‌کنیم در واقع سیستم حرکتی را معرفی می‌کنیم که قادر هست در کمترین زمان ممکن حجم بالایی از سوخت وارد شده به زیر پیستون‌ها را منفجر کرده و نیروی فوق‌العاده زیادی را تولید کند. البته همانطور که اطلاع دارید به دلیل وضع قوانین محدودکننده در خصوص واردات خودروها با حجم بالای 2500 سی سی، خودروهای هشت سیلندر در ایران به ندرت به چشم می‌خورند و جزء اتومبیل‌های فوق لوکس شناخته می‌شوند؛ از همین رو نگهداری از این خودروها یک امر ضروری و مهم بشمار می‌رود که صاحبان آن‌ها باید به این موضوع توجه کنند. مجموعه تخصصی لوکاپرو با در نظر گرفتن انواع خودروهای هشت سیلندر وارد شده به کشور، همچون مرسدس بنز SL500، بی ام و 750Li، تویوتا لندکروز، مرسدس بنز CLS500، ب ام و 650 گرن کوپه، پورشه پانامرا 4S توربو، مازراتی کواترو پورته، لکسوس LS، لکسوس GS و هیوندای سنتنیال، این امکان را فراهم ساخته است که این اتومبیل‌های پرقدرت از خدمات و سرویس‌های تخصصی استفاده کنند. یکی از سرویس‌های ارائه شده از سوی تیم لوکاپرو، انتخاب مکمل بنزین یا همان مکمل اکتان مناسب و عرضه آن برای اتومبیل‌های هشت سیلندر است. بوستر یا مکمل سوخت مایعی است که با بهره‌گیری از آن می‌توانید میزان تراکم اکتان سوخت تزریق شده به داخل سیلندرها را افزایش دهید. بوسترها یا همان مکمل‌های اکتان خودرو انواع مختلفی دارند و باید بر اساس نوع خودرو خود بهترین نمونه‌ها را انتخاب کنید. مواد فعال ترکیب شده در مکمل سوخت خودروها بر اساس استانداردها و شاخص‌هایی که در تولید آن‌ها در نظر گرفته شده است، متفاوت می‌باشد؛ از همین رو این امر بسیار مهم است که ابتدا نوع سیستم سوخت رسانی و نوع مکانیزم سیلندرها را بررسی کنیم.

مواد فعال درون بوستر خودروهای هشت سیلندر

MMT که کوتاه شده عبارت Methylcyclopentadienyl manganese tricarbonyl است، اولین و مهم‌ترین ماده فعال درون مکمل سوخت خودروهای هشت سیلندر بشمار می‌رود. MMT بگونه‌ای جایگاه سرب است و در عین حال برای محیط زیست بشر ضرر کمتری را به همراه دارد؛ از همین رو هرچه میزان MMT بالاتر باشد، تراکم اکتان محلول بیشتر می‌شود.
فروسن دومین ماده فعال درون بوسترهای خودروهای هشت سیلندر است که از فلز خام بدست می‌آید. این ماده از اکسیده شدن قطعات موتور جلوگیری می‌کند و در تقویت کیفیت جرقه‌زدن و احتراق درون موتور تاثیرگذار است.
اتانول هم پایه ثابت تمام بوسترهای خودروهای هشت سیلندر است. اتانول در موتورهای خودروهای هشت سیلندر با جذب بیشتر اکسیژن، این امکان را فراهم می‌سازد که اکتان وارد شده به درون موتور به صورت کامل بسوزد و از ایجاد رسوب در لا به لایه سیلندرها جلوگیری می‌کند.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here