قطعا باتری یکی از اصلی‌ترین قطعات سیستم برق‌رسانی خودروها به حساب می‌رود که وظیفه ذخیره انرژی الکتریکی تولید شده از سوی دینام را بر عهده دارد. باتری اتومبیل‎‌ها از نوع اسیدی یا سربی- اسیدی هستند که در بازار‌های عمومی به عنوان باتری‌های قابل شارژ نیز از آن‌ها یاد می‌شود؛ این باتری‌ها در سال ۱۸۵۹ اختراع شدند و از آن زمان تا به حال تغییرات زیادی بر روی آن‌ها انجام داده‌ شده است و از جهات مختلف قوی‌تر و کارآمد‌تر شده‌اند. باتری‌ها در اتومبیل‎‌ها وظیفه تبدیل انرژی‌های شیمیایی به انرژی الکتریکی و ذخیره آن را دارند. باتری‌های اسیدی به دلیل هزینه کم و تولید انبوه، یکی از مواردی هستند که ساختار اصلی آن‌ها در صنعت اتومبیل‌سازی تغییر زیادی نکرده است و دهه‌ها است که از این باتری‌ها برای تامین انرژی الکتریکی وسایل نقلیه استفاده می‌شود. سیستم مولتی مدیا، کامپیوتر یا همان ECU، استارت خودرو و بسیاری از تجهیزات دیگر اتومبیل‌ها، انرژی مورد نیاز خودشان را از باطری اتومبیل تامین می‌کنند؛ از همین رو سلامت باتری یک موضوع بسیار مهم به حساب می‌رود و صاحبان خودروها می‌بایست همواره از باتری وسیله نقلیه خودشان مراقبت کنند. شما با رعایت نکاتی که در ادامه این مطلب مشاهده می‌کنید، می‌توانید بهتر از همیشه از باتری خودرو خودتان مراقبت کنید و عمر آن را افزایش دهید.

به دمای باتری توجه کنید.

دمای اطراف باتری خودرو نباید بیش از حد معمول بالا باشد؛ زیرا گرما می‌تواند باعث تبخیر زود هنگام آب باطری خودرو شود و عمر آن را کاهش دهد. برای اینکه دمای فضای اطراف باتری خودرو در حد استاندارد نگه دارید، بهتر است ماهی یکبار با مراجعه به مراکز تخصصی کارواش، عمل موتورشویی را انجام دهید تا هرگونه رسوبات اضافی از روی قطعات پیشرانه اتومبیل پاک شود و جریان هوا در فضای زیر کاپوت به تعادل برسد.

حتما از باتری استفاده کنید.

اگر شما هم جزء کسانی هستید که ممکن است در بازه زمانی طولانی مدت از اتومبیل استفاده نکنید، این موضوع را بدانید که استفاده نکردن از باتری در یک بازه زمانی طولانی می‌تواند باعث دشارژ شدن باتری خودرو می‌شود در برخی اوقات نیز عناصری همچون رسوبات آهکی و جرم سولفات در اطراف باتری بوجود می‌آید؛ از همین رو حداقل هر دو هفته یکبار خودرو را روشن کنید و اجازه بدهید که باتری کمی کار کند.

سیستم برق‌رسانی خودرو را بررسی کنید.

اگر می‌خواهید عمر باتری اتومبیل خود را افزایش دهید، متخصصان لوکاپرو به شما پیشنهاد می‌کنند که حداقل هر سه ماه یکبار سیستم برق‌رسانی اتومبیل خود را با بهره‌گیری از دستگاه‌های آنالیزور ولتاژ بررسی کنید. همچنین متخصصان ما در سرویس‌های دوره‌ای که ارائه می‌دهند، همیشه به بررسی وضعیت اسید سولفوریک باتری تاکید دارند؛ زیرا کاهش و یا افزایش بیش از حد اسید سولفوریک در باتری می‌تواند به کل سیستم برق‌رسانی خودرو آسیب جدی وارد کند. اگر سلامت باتری و سیستم برق‌رسانی خودرو برای شما اهمیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم از سرویس‌های چک‌آپ و دیاگ مجموعه لوکاپرو استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۳۹۸۸۸۷۹ تماس حاصل بفرمایید تا متخصصان ما با در نظر گرفتن نوع خودرو شما، راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here