یکی از خدمات ارائه شده از سوی مجموعه لوکاپرو کارشناسی فنی خودروهای مختلف است. کارشناسی فنی و تشخیص کارکرد واقعی خودرو معمولا با استفاده از دستگاه‌های دیاگ قابل انجام است. آنالیز کردن اتومبیل‌ها توسط دستگاه‌های دیاگ را دیاگنوستیک یا دیاگنوسیس ( Diagnosis ) می‌گویند. در فرایند دیاگنوسیس، دستگاه دیاگ با توجه به اطلاعات از پیش تعیین شده، خودرو مورد نظر شما را بررسی می‌کند؛ این اطلاعات معمولا توسط خود کمپانی‌های اتومبیل‌سازی منتشر می‌شود و المان‌ها و مشخصات یک خودرو صفر کیلومتر را به همراه دارد و توسط شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های دیاگ بر روی سیستم آن‌ها قرار می‌گیرد، پس به عبارتی می‌توان گفت یک دستگاه دیاگ، خودرو شما را نسبت به یک اتومبیل صفر کیلومتر می‌سنجد و آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. دستگاه‌های دیاگ را در دو شاخص اصلی یعنی نوع سیستم عامل و میزان دقت آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.
از نظر نوع سیستم عامل، دستگاه‌های دیاگ به دو نوع نرم‌افزار و سخت افزار تقسیم می‌شوند. دستگاه‌های دیاگ که بر اساس یک نرم افزار موبایلی کار می‌کنند، معمولا ارزان‌تر از نمونه سخت‌افزاری هستند. در این مدل‌ها یک پورت به سوکت ECU خودرو متصل می‌شود و از طریق بلوتوث یا وای فای به نرم افزار موبایلی کارشناس متصل می‌شود و کارشناس با بهره‌گیری از گوشی یا تبلت همراه خود، اتومبیل مورد نظر را مورد بررسی قرار می‌دهد. البته که این نوع دیاگ‌ها معمولا دقت بالایی ندارند، از همین رو متخصصان لوکاپرو ترجیح می‌دهند از نمونه‌های سخت افزاری استفاده کنند که هم قدرت بالاتری دارند و هم سریع‌تر هستند. این دستگاه‌ها یک اسکرین یا همان صفحه نمایش دارند که کارشناسان قادر هستند با بهره‌گیری از آن تمام شاخص‌های خودرو را مورد بررسی قرار دهند.
از نظر میزان دقت و تعداد نقاط قابل بررسی نیز دستگاه‌های دیاگ به دو نوع مولتی برند و تخصصی تقسیم می‌شوند. مولتی برندها مدل‌هایی هستند که توسط شرکت‌های مستقل ساخته شده‌اند و قادر هستند خودروهای مختلفی را مورد آنالیز یا همان دیاگنوسیس قرار دهند، اما میزان دقت این دستگاه‌ها هیچ میزان وقت همانند دقت دستگاه‌های تخصصی توسعه داده شده توسط خودروسازان نمی‌شود. دستگاه‌های تخصصی که مجموعه لوکاپرو برای آنالیز وضعیت خودروها استفاده می‌کنند، همه از نمونه‌های تخصصی است که توسط کمپانی‌های خودروسازی تولید و عرضه شده‌اند. دستگاه‌های دیاگ به دو صورت ثابت و قابل حمل ساخته می‌شوند و متخصصان لوکاپرو از هر دو شکل برای بررسی اتومبیل‌های لوکس وارداتی استفاده می‌کنند. دستگاه‌های دیاگ قابل حمل معمولا محدودیت‌هایی دارند و معمولا در زمان خرید و فروش خودرو‌های دست دوم، برای بررسی وضعیت کارکرد و سلامت کلی موتور از آن‌ها استفاده می‌شود. بر اساس نظر متخصصان لوکاپرو، دستگاه‌های دیاگ قابل حمل استفاده شده توسط کارشناسان خودرو بهتر است به صورت مجزا و تخصصی استفاده شوند تا بتوان به نتیجه آن‌ها بیشتر اعتماد کرد. اگر شما هم قصد خرید یا فروش خودرو خود را دارید یا به هر دلیلی می‌خواهید اتومبیل خود را مورد بررسی و دیاگنوسیس قرار دهید، می‌توانید با شماره‌های مندرج در وب سایت لوکاپرو تماس بگیرید و درخواست وقت کارشناسی و دیاگ کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سرویس‌های تخصصی ما، با مشاورین ما در مرکز خودرویی لوکاپرو تماس حاصل بفرمایید.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here